avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata, Ma puteti ajuta cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata, Ma puteti ajuta cu urmatoarea situatie? Am incheiat ...

Buna dimineata,
Ma puteti ajuta cu urmatoarea situatie?
Am incheiat un contract de munca acum 3 luni si am primit oferta de la un concurent.
Mentionez ca nu am un alt act aditional ,dar in contract sunt unele clauze de neconcordanta.
Imi doresc sa colaborez cu acest angajator dar nu vreau sa am neplaceri.
Durata contractului a fost doua luni si am plecat prin notificare deoarece ma incadram in cele 90 de zile de proba.
Functia detinuta:functionar administrativ
Urmatoarele puncte sunt in contract:
e)interdictie de concurent neloiala
Salariatul nu se poate angaja dupa incetarea contractului individual de munca pe perioada de 2 ani de zile in actiuni de concurenta neloiala.Acest acord de neconcordanta se aplica pe intreg teritoriul.
Urmatoarele acte vor fi considerate exemple de concurenta neloiala.
Folosirea in scop personal ,sau in numele acestuia terte persoane,a informatiilor,procesurilor,secretelor Angajatorului,listele de clienti sau furnizori ai angajatorilor sau societatilor asociate sau afiliate de care a fost informat in timpul sau cu ocazia exercitarii atributiilor sale.
In cazul incetarii contractului din initiativa angajatorului acesta va garanta efectuarea platii indemnizatiei de neconcordanta prevazuta de lege ,pentru pana la 6 luni cu exceptia situatiei in care va activa indirect sau indirect pentru o companie concurenta.Angajatorul poate renunta unilateral la activarea clauzei de neconcurenta neloiala.

f) proprietatea informatiilor Si confidentialitate
Salariatul va pastra confidentialitatea absoluta asupra tuturor informatiilor si/sau documentelor(fie acestea tehnice,comerciale sau de alta natura) confidentiale si detinute in proprietate privind activitatea, clientii,furnizorii de servicii, afilitatii si/sau alte legaturi de afaceri ale angajatorului la care salariatul are acces sau de care ar putea avea cunostinta in decursul angajarii sale sau prin natura functiei.
Salariatul este de asemenea obligat sa pastreze confidentialitatea asupra oricaror informatii privind personalul (inclusiv cu privire la salarii) de care is cunostinta in cadrul activitatii sale si sa dezvaluie astfel de informatii numai persoanelor autorizate sa le receptioneze.
De asemenea Salariatul nu va divulga tertilor (persoane, institutii etc.) informatii despre partenerii Angajatorului inclusivdar fara a se limite la acesta-cu privire la starea de solvabiliatte, structura organizatorica, proiectele sat.; oportunitatile de afaceri ale acestora de care is cunostinta in desfasurarea activatii sale, despre know-how-u Angajatorului etc.
La incetarea sau expirarea contractului, salariatul va returna angajatorului toate originalele, copiile si fotdocopiilenttuetu(roer rapoartelor, inregistrarilor, notelor, planurilor, desenelor, proiectelor, specificatiilor sau oricaror alte documente si/sau pe discheta, cd, dvd, banda microfilm sau alt suport sau sub alta forma electronica)
La incetarea prezentului contract indiferent de cauza incetarii, Salariatul va fi obligat sa predea imediat toate bunurile (incluzand telefonul mobil, laptop-u, autoturismul, etc.).
Salariatul care nu respecta si/sau neglijeaza obligatia de confidentialitate se face vinovat de comiterea unei abateri

g) Obligatia de fidelitate fata de Societate
Pe toata durata acestui Contract, Salariatul este tinut sa respecte obligatia de fidelitate fata de societate. Salariatul nu va avea vole sa se implice sau sa se angajeze in activitati secundare sau independente, pe cont propriu sau in numele unui tert, in domenil concurente celor de activitate ale Societatii, suplimentar fata de activitatea pe care o presteaza pentru Societate. Prin prezentul, Partite sunt de acord ca orice incalcare a acestei obligati' constituie
incalcare grava a acestui Contract. "ln numele unui tent" se refera Ia orice concurent sau societate care activeaza in domeniul de activitate al Societatii sau desfasoara orice activitate similara cu cea derulata de Societate.
Prin prezentul, Salariatul este de acord ca, pe perioada contractului sau de munca, indiferent de motiv, Salariatul nu va intra in concurenta cu Societatea, activitatea acesteia, cu oricare dintre succesorii sau cesionarii sal, si nu se va angaja, direct sau indirect, in calitate de proprietar, reprezentant, administrator, angajat sau actionar, in nici o activitate foarte similara(selectare si plasare forta de munca) si concurenta cu cea desfasurata de Societate si nu va convinge si nu va incerca sa convinga nici un angajat al Societatii sa paraseasca aceasta institutie.
Salariatul care nu respecta si/sau neglijeaza clauza de fidelitate pe perioada acestui contract, se face vinovat de
comiterea unei abateri grave care va face obiectul unei cercetari disciplinare, cu respectarea conditillor legate fiind obligat la plata de daune-interese catre angajator, in cuantum de 1/2 din salariul brut anual.

Alte discuții în legătură

Cim si act aditional ionuti ionuti Buna dimineata! Recent mi-am schimbat jobul si semnand CIM, mi se cere sa semnez si actul aditional ce contine clauza de confidentialitate, clauza de ... (vezi toată discuția)
Clauze confidentialitate in cim loriel loriel Buna ziua, Conform codului muncii salariatii sunt obligati sa respecte anumite clauze de confidentialitate care sunt mai mult sau mai putin standard in ... (vezi toată discuția)
Act aditional - fidelitate, confidentialitate si neconcurenta margot_mlm margot_mlm Buna ziua, Va copiez mai jos o parte dintr-un act aditional pe care va trebui sa il semneze tot personalul unei companii in care lucrez si eu, mie mi se ... (vezi toată discuția)