avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am facut o factura de avans.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am facut o factura de avans.

salut, am un pfa si am citit ca daca am facut o factura de avans, cand o încasez pe cea finala trebuie sa ii dau storno la aceasta de avans, este adevarat?
eu am procedat in felul următor
am facut factura de avans si am scris: avans conform contact ...
si la factura finala
total lucrare conform contract ...
si am scris acolo suma ce o mai aveam de luat
este ok? fara sa dau storno la cea de avans
si inca o chestie: exista vreo lege care te obliga sa iei o suma fixa de avans? de ex 10% 50% etc
sau iei cat vrei tu din factura?
Ultima modificare: Joi, 13 Aprilie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: stefan5747 , utilizator 16:36, 13 Aprilie 2023
Da este adevarat .
Se face factura finala si acolo se face storno la avansul initial si a doua pozitiepe factura e valoarea totala.

Exemplu : Lucrarea conform contract este de 10.000 lei .
Avansul sa zicem ca e 20% din lucrare ( acesta poate fi oricat chiar si 100% ) .

Factura de avans va fi de 2000 lei

Factura finala va avea doua pozitii : ( va fi de 8000 lei )

1. Storno avans -2000
2. Lucrare cf contract : 10.000 lei


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Da este adevarat .
Se face factura finala si acolo se face storno la avansul initial si a doua pozitiepe factura e valoarea totala.

Exemplu : Lucrarea conform contract este de 10.000 lei .
Avansul sa zicem ca e 20% din lucrare ( acesta poate fi oricat chiar si 100% ) .

Factura de avans va fi de 2000 lei

Factura finala va avea doua pozitii : ( va fi de 8000 lei )

1. Storno avans -2000
2. Lucrare cf contract : 10.000 lei

mersi mult, chiar stii sa explici, dar eu am înregistrat si factura de avans in registrul de încasări si plati (ca practic am încasat-o)
o las asa? sau o sterg din registru? si trebuie sa pun o copie de la factura cu storno ?


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Da este adevarat .
Se face factura finala si acolo se face storno la avansul initial si a doua pozitiepe factura e valoarea totala.

Exemplu : Lucrarea conform contract este de 10.000 lei .
Avansul sa zicem ca e 20% din lucrare ( acesta poate fi oricat chiar si 100% ) .

Factura de avans va fi de 2000 lei

Factura finala va avea doua pozitii : ( va fi de 8000 lei )

1. Storno avans -2000
2. Lucrare cf contract : 10.000 lei

cu aceeași problema ma confrunt si eu , stii cumva daca , eu dau storno pe factura de avans inițială? adica stornez in sine factura ce am facut o de avans? sau doar scriu pe factura finala,fara sa o stornez cu adevarat pe cea de avans ?
da avand in vedere ca avem contabilitate la PFA pe incasari si plati o poti lasa asa .
La PFA venitul e incasarea deci e ok daca lasi asa. Pe viitor sa faci asa cum am zis ca e pt client ( el daca e SRL va avea o problema la inchiderea avansului daca nu i se storneaza ) .
sa inteleg ca faci o factura de avans , apoi inca una storno avans pe aceasi suma ? Daca e asa e ok . Apoi faci factura finala pe toata valoarea . Rezultatul e acelasi .

Alte discuții în legătură

Nelamurire avans narcisa_narcisa narcisa_narcisa Buna ziua. Lamuriti ma va rog cu urmatoarea situatie: contrcat cu un furnizor, plata la termen. platesc factura de avans 2000 lei. imi trimite apoi ... (vezi toată discuția)
Tva storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca am o factura cu strono avans care s-a incasat si s-a si facut nota contabila 4428=4427, societatea aplicand tva la ... (vezi toată discuția)
Retinere 10% cf og 2/2000 ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Am o nelamurire legat de o factura emisa de catre un PFA pentru un birou local de expertize. In factura se precizeaza: onorariu expertize judiciare ... (vezi toată discuția)