avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... O societate este platitoare de TVA. A cumpărat poduse ...
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

O societate este platitoare de TVA. A cumpărat poduse de la ...

O societate este platitoare de TVA.

A cumpărat poduse de la un furnizor din China (valoare achizitie aprox 1200 euro (transport inclus); avem invoice de la furnizorul din China). Am primit coletul printr-o firma de curierat, insa nu avem declaratie vamala de import si nici nu am platit TVA in vama.

Cum se procedeaza in acest caz? Unde se declara achizitia?

Alte discuții în legătură

Conditii neplatitor de tva pentru import din china iovidiu iovidiu Buna ziua... Detin o firma SRL neplatitoare de tva si doresc sa aduc produse din china. Produsele sunt achizitionate de un intermediar care le plateste si le ... (vezi toată discuția)
Import din china prin viena-procedura? dianna dianna Buna ziua, Am un caz: fac import de marfa din China , cu vamuire la Viena, si marfa ajunge la Cluj, printr-o firma care face si transportul si se ocupa de ... (vezi toată discuția)
Import cu factura din ue stematud stematud Achizitionam materiale de la un furnizor din UE, cu cod valid de TVA intracomunitar, la el in tara. Materialele vin dintr-o tara non UE, noi ne ocupam de ... (vezi toată discuția)