Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este obligatorie oferta de angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este obligatorie oferta de angajare?

In legislatie se prevede ca , anterior incheierii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract.

Angajatorul are obligația de a introduce în cuprinsul contractului individual de muncă cel puțin aceleași elemente cuprinse și în oferta de angajare. Practic, ceea ce angajatorul ți-a propus în oferta de angajare trebuie să se regăsească și în cuprinsul contractului individual de muncă.

Care este valoarea unei oferte de angajare?
[ link extern ]
Deci ramane totusi la latitudinea angajatorului? Asa se precizeaza in articol

Si se mai precizeaza ca in codul muncii nu se mentioneaza ca fiind obligatorie
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este obligatorie informarea ..vedeti art.17 alin. 2 - 4 C.mun.
Multumesc, in linkul indicat de dvs era mentionat ca ramane la latitudinea angajatorului. Si cei de la itm au considerat ca nu e neaparat obligatoriu

Cornel Vasile a scris:

Este obligatorie informarea ..vedeti art.17 alin. 2 - 4 C.mun.

Probabil se refera si la o informare verbala, avand in vedere ca: “ Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.”

Chloej a scris:

Multumesc, in linkul indicat de dvs era mentionat ca ramane la latitudinea angajatorului. Si cei de la itm au considerat ca nu e neaparat obligatoriu

Cornel Vasile a scris:

Este obligatorie informarea ..vedeti art.17 alin. 2 - 4 C.mun.