Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, locuiesc in Italia de multi ani, am dubla ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, locuiesc in Italia de multi ani, am dubla cetatenie, ...

Buna ziua, locuiesc in Italia de multi ani, am dubla cetatenie, nu mai am domiciliu in Romania, si as vrea sa cumpar o casa, e obligatoriu sa ai un domiciliu ptr a cumpara o casa in Romania? Am documente de Italia pot sa cumpar casa fara documente romanesti? Multumesc mult
Aveti pasaport italian? Atunci este ok, va puteti legitima cu el in Romania.
Cu pasaportul romanesc nu va puteti legitima in Romania, doar in afara ei.
Va puteti legitima și cu pașaportul romanesc ( eu stau în Italia și am dubla cetățenie),nu am pașaport romanesc dar am deschis un cont la CEC cu carta d’identità italiană,semmai vă trebuie certificatul de naștere cu CNP.
Am carte de identitate italiana se poate si asa? Multumesc mult

Liliana Gradinaru a scris:

Aveti pasaport italian? Atunci este ok, va puteti legitima cu el in Romania.
Cu pasaportul romanesc nu va puteti legitima in Romania, doar in afara ei.

Da, in UE da.

Cu pasaport romanesc se poate legitima doar in afara Romaniei, nu in Romania, el fiind act de calatorie.
Hmmm... olandezii se legitimeaza in mod obisnuit cu pasaport olandez (in Olanda).