Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o fata, am ...

Buna ziua! Acum doua luni am inceput sa vorbesc cu o fata, am cunoscut.o pe un site unde vindea continut pentru adulti, in ultima vreme ma tot ameninta ca o sa arate nu stiu ce poze cu mine familiei mele si la toata lumea daca nu ii dau bani. I.am tot dat cat a vrut dar tot continua... ce parere aveti pot sa fac o plangere pentru amenintare sau santaj?
Da, strângeți probe și depuneti plangere la politie pt santaj.
Plangere pentru santaj

Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

FlorinRipa a scris:

Buna ziua! .... ce parere aveti pot sa fac o plangere pentru amenintare sau santaj?

Greșit, pt santaj nu e incidenta plangerea prealabila.

Art. 207. Şantajul
(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
gi-jane2, moderator
E din ce in ce mai rau... ma puteti ajuta prin a o contacta o persoana juridica sa ii explice...contra cost
Ce sa ii explice, cui sa ii explice? Mergeti la politie ca ii vor explica ei:)