Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o explicație, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o explicație, într-un proces de succesiune...

Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o explicație,într-un proces de succesiune cu mai mulți moștenitori,unii dintre ei au depus declarații de renunțare la moștenirea.Acum s-a făcut apel la hotărârea judecătorească a primei instanțe și ași vrea să întreb dacă cei care au renunțat prima data la moștenire acum se pot întoarce să o accepte?
Dacă cel care a făcut apel a fost nemulțumit de împărțirea făcută acum se reia toată judecata de la zero?
Am trimis întâmpinare pt apel, și s-a fixat primul termen este necesar să mă prezint, se mai dau și alte termene dacă nu se prezintă și alți intimati sau se judeca într un singur termen?
Dacă sant nemulțumiți ce se mai poate face?
Vă mulțumesc.
In apel se reia intreaga judecata de fond. Nu e ok sa nu va prezentati, ar fi bine sa discutati cu un avocat. Judecata se face in limitele stabilite de cererea de apel.