Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul la casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul la casatorie

buna seara ...ma numesc Marian si am 46 de ani ,nu am fost casatorit "niciodata" legal...cine doreste sa-mi raspunda in ce coditii posibile ma pot casatori cu o femeie care in luna august va inplini virsta de 16 ani daca aceasta nu are nici un parinte (fiind decedati) nici un tutore legal si cu care locuiesc in concubinaj de 1 an de zile. Va multumesc cu repect!
Dificila intrebare!
Parerea mea este ca se poate.
Mergeti la starea civila si intrebati cum sa procedati.
La varsta de 16 ani fata ar trebui sa fie sub ocrotirea , protectia macar a unei institutii , fiind orfana. Varsta pentru casatorie este de 18 ani insa pentru anumite motive, cum ar fi sarcina, se poate obtine aprobarea in vederea casatoriei si se da de catre presedintele consiliului judetean.
16 cu 46, o combinatie care nu va dura. Pierdeti timpul si dvs. si ea. Nu mai vorbim de aspectul legal/ilegal al problemei.
. totusi ar fi pacat sa o lasi insarcinata e cam, tanara pt asta.

andra_puyshor, utilizator