Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat 29 zile
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat 29 zile

buna ziua. O functionara de la real hypermarket serviciu clienti i a spus prietenului meu ca si a uitat cheia de la masina.Acesta crezand ca este a lui s a intors.. apoi a vazut ca nu este a lui si totusi a luat-o. S a dus in parcare a cautat masina a gasit o si a plecat cu ea. un renault. a dus o acasa si a bagat o in curte. a 2-a zis politistii au venit acasa si au gasit masina furata in curte aceasta avea gps. El a primit 29 de zile mandat. ce sanse are sa scape?sau ce pedeapsa va primii? unde se incadreaza fapta? mentionez ca deocamdata nu avem avocat decat din oficiu deoarece luni fac rost de bani.o prietena imi imprumuta 3500 de euro. sunt suficienti banii?va rog..sunt disperata.
Fapta se incadreaza la furt calificat cu o pedeapsa cuprinsa intre un minim de 3 si un maxim de 15 ani.
Sanse sa scape de o condamnare nu vad, insa sa obtina o pedeapsa cu susupendarea conditionata a executarii pedepsei sau una cu susupendarea sub supraveghere ar fi , insa depinde daca se afla la o prima incalcare a legii penala sau nu, de modul de adminisitrare al probatoriului ,de pozitia lui procesuala.
Ce este foarte important este sa obtineti pana la intrarea pe fond a cauzei-inlocuirea masurii arestarii preventive cu masura de a nu parasi tara.
De asemenea mai exista posibilitatea formularii unei cereri de liberare sub control judiciar, cerere care poate fi formulata chiar acum in perioada de 29 de zile.
Angajati avocat-banii va ajung.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va recomand angajarea unui avocat. Avocatul din oficiu nu-si da interesul.
Banii ajung.
Fapta savarsita este furt calificat si sanctionata cu inchisoare de la 3 la 15 ani. Daca prietenul este recidivist, pedeapsa va fi mai mare.
Daca va avea o conduita procesuala corespunzatoare, va recunoaste fapta savarsita, o va regreta, lucreaza si are domiciliu stabil, acestea vor constitui circumstante atenuante pentru orientarea pedepsei spre minimul special.
Are importanta si daca fapta s-a petrecut ziua si nu noaptea, daca a savarsit-o singur fara ajutorul altora, acestea constituind circumstante agravante care conduc spre aplicarea unui maxim special al pedepsei.
Toate aceste aspecte vi le va aduce la cunostinta si avocatul ales si, in functie de imprejurarile concrete ale savarsirii faptei, va stabili tactica cea mai buna de aparare.
Succes! ;)
Trebuie sa cunoasteti, anterior angajarii/platii onorariului catre aparatorul ales, faptul ca, daca prietenul dvs. are antecedente penale, aveti foarte putine sanse ca acesta sa fie judecat in stare de libertate...pana la orice proba contrara, fapta este considerata "infractiune"...si prezinta un pericol social ridicat.
clucerescu a scris:

buna ziua. O functionara de la real hypermarket serviciu clienti i a spus prietenului meu ca si a uitat cheia de la masina.Acesta crezand ca este a lui s a intors.. apoi a vazut ca nu este a lui si totusi a luat-o. S a dus in parcare a cautat masina a gasit o si a plecat cu ea. un renault. a dus o acasa si a bagat o in curte. a 2-a zis politistii au venit acasa si au gasit masina furata in curte aceasta avea gps. El a primit 29 de zile mandat. ce sanse are sa scape?sau ce pedeapsa va primii? unde se incadreaza fapta? mentionez ca deocamdata nu avem avocat decat din oficiu deoarece luni fac rost de bani.o prietena imi imprumuta 3500 de euro. sunt suficienti banii?va rog..sunt disperata.

Este greu de spus daca are sanse de a fi pus in stare de libertate.
Povestea pare cusuta cu ata alba...
Daca a mai fost condamnat tot pentru furt de auto...povestea este deja de necrezut chiar si de catre orice avocat...

avocat Claudiu Lascoschi
nu are antecedente penale.