Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... proces verbal de contraventie pentru ca am circulat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

proces verbal de contraventie pentru ca am circulat fara bilet cu mijloacele de transport in comun

Buna ziua..Ma numesc Ionut,am 15 ani si am o problema in cadrul careia doresc cateva sfaturi.Invat in Pitesti la un liceu destul de bun la care pe fiecare zi parcurg drumul prin intermediul autobuzelor.Iata ca mi-a expirat abonamentul,cer mamei bani de bilet;il cumpar si merg Luni cu el compostandu-l dar nici urma de controlori.A doua zis dat fiind faptul ca si asa nu prea mai aveam bani am hotarat sa merg la 'bluff poate cine stie voi reusi.Drumul pana la scoala a fost lipsit de prezenta oamenilor legii dar la intoarcere din nefericire ..m-au surprins fara bilet.M-au dus la capat de linie.Mi-au cerut 20 de ron ..amenda pe loc(Mentionez ca totusi un baiat de 15 ani ca mine nu prea are asa de multi bani ca o persoana de 20 care munceste pentru o suma.)Si totusi exact in ziua aceea aveam 20 de ron acasa stransi pe parcursul unei saptamani.In sfarsit..bani nu aveam..act de identitate nu aveam..telefon nu aveam sa sun pe cineva.Dar domnul controlor mi-a spus sa ma prezint cu 20 de ron intr-o jumatate de ora intrun loc specificat de dansul si mi-a spus ca daca nu ma prezint imi va face proces verbal.Eu de frica ii dadusem toate datele corecte si complete.Acum totusi abia stransasem acea suma de bani si sa renunt asa usor la ea nu prea imi venea mai ales ca posibilitatile mele sunt destul de reduse.Si deci,in concluzie nu mam dus..:).
Acum am o intrebare domnul controlor imi poate face proces verbal pur si simplu fara mine de fata si fara semnatura mea?(stiam ca pentru a fi valabil..procesul verbal trebuie semnat de mine)in sfarsit ..nu stiu ce martori a pus dar oricum..am crezut ca nu o va face ..dar peste o saptamana cu cine credeti ca am dat pieptul..Dar de data aceasta imi facusem un abonament ;cu domnul controlor care mi-a promis ca daca nu ma prezint la locu cutare avea sa imi faca proces verbal.Si ce credeti dragi concetateni ca imi spune dansul:Sa sti ca ti-am trimis procesul verbal prin posta!!. Deci pot primi acest proces verbal?Mentionez ca in momentul in care am fost "prins" si mi-au fost luate datele erau la fata locului doar cei 2 controlori fara vreun agent al politiei sau altcineva.Nu am semnat nimic vreun proces verbal sau altceva ...deci pot primi acel proces verbal?
procesul verbal se poate comunica si prin posta.
din momentul comunicarii ai termen 15 zile pentru a-l ataca la judecatorie.
in cazul in care lipseste semnatura contravenientului, adica a ta, e necesar a fi semnat de catre un martor asistent.
Din nefericire pentru dvs.procesul verbal intocmit reprezinta realitatea si nu aveti cum sa dovediti ca lucrurile nu s-au intamplat astfel,mai ales ca le-ati si recunoscut.
Tot din nefericire,daca anuntati parintii sau o ruda in legatura cu cererea nelegala a controlorului,poate acestea anuntau politia si i se facea un flagrant acestuia pentru luare de mita,situatie in care probabil ca scapati si de amenda.
Daca veti formula contestatie la instanta competenta si nu o puteti dovedi,aceasta va fi respinsa si veti ramane tot cu amenda.
In aceasta situatie,fiti sincer si spuneti-le parintilor situatia reala si probabil ca va vor ajuta sa platiti amenda.
Dar totusi nu am semnat nimic niciun proces verbal;Cum pot ei trimite procesul verbal daca nu a fost semnat de mine?:)Si pana la urma ce se intampla daca nu o platesc?Nu am implinit inca 16 ani/..:D
Faptul ca nu ati semnat,ca vi s-a incheiat in lipsa procesul verbal se poate dovedi prin inserarea numelui unui martor care a fost prezent la incheierea procesului verbal.
Daca nu veti plati(contravaloarea amenzii),amenda va fi trimisa la sectia fianciara de domiciliu si parintii dvs.tot vor plati.
Nu aveti sanse pentru ca din nefericire,singur ati ratat ocazia ca acea persoana sa mearga unde ar fi trebuit