Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concediului medical

Sunt insarcinata in concediu medical, angajatorul nu mi-a platit lichidarea pe luna mai, cerlorlati angajati a platit-o si nici CM nu vrea sa-l plateasca cu scuza ca isi recupereaza greu banii.Ce pot face pentr a-mi recupera banii?
Este obligat să vă achite CM chiar dacă îl recuperează cu întârziere de la CAS.Cît priveşte salariul are aceiaşi obligaţie dar dacă nu vrea trebuie să-l acţionaţi în instanţă.
Va multumesc, mult.
Cheltuielile de judecata in cazul in care se va ajunge si la asa ceva cine le suporta?
nu exista cheltuieli in acest caz, dupa cate stiu. Este considerat litigiu de munca, parca asa se spune.
Casa de sanatate este cea care trebuie sa verifice si sa ia masuri in cazul in care angajatorul refuza sa va plateasca indemnizatia de concediu medical. Va sfatuiesc sa faceti o sesizare la Casa de sanatate, sa o depuneti la Registratura si veti primi raspuns in termen de 30 de zile.