Forum Discuţii juridice Traduceri Ce riscuri isi asuma cei ce semneaza in alb?
Discuție deschisă în Traduceri

Ce riscuri isi asuma cei ce semneaza in alb?

Se pare ca exista o practica tot mai des raspandita ca traducatorii
sa incredinteze unor firme de traduceri
teancuri intregi cu incheieri semnate si stampilate.
Unii dintre ei se afla la sute de km de firmele care le gestioneaza semnaturile
si stampilele si nu se stie daca vad vreodata traducerea actelor pe care le semneaza.
Practic dau semnaturi in alb.
Care sunt riscurile juridice de ordin civil, penal, comercial,administrativ, fiscal etc
la care se expun acestia?

primul rand penal.....parerea mea...certifica ceva ce nici nu a vazut....si acel ceva este in special pentru a produce efecte juridice ca nimeni nu traduce oficial ceva pentru el acasa.....mare incredere trebuei sa aiba in acel cineva caruia ii dau semnaturi in alb.....pana odata.....doamen fereste....:(