Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cec-ul cu castiguri in autoturisme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cec-ul cu castiguri in autoturisme

Buna ziua,ma poate lamurii si pe mine cineva.Am un cec de 5000 lei cu castiguri in autoturisme din anul1985,nu stiti ce se intampla cu aceste cecuri ?,am vazut ca cei care au depus banii pentru dacii vor fi despagubiti,dar restul?.Nu mi se pare normal ca restul sa nu primeasca nimic deorece statul s-a folosit de acesti bani la vremea respectiva ,iar in anii 80' ,5000 de lei erau bani.Nu exista nici o lege in acest sens?Multumesc
Diferenta dintre un cec de economii (fie el de 5000 cu dobanda si castig), si achitarea integrala a unui autoturism la singura banca din vremea aceea (CEC-ul) este colosala.
Cei care au depus banii in vederea achizitionarii autotirismului au fost pagubiti prin faptul ca desi au achitat integral pretul acestuia catre statul roman, nu au primit autoturismul.
Cei care au pastrat cecuri de economii vor primi valoarea acestora plus dobanda practicata de CEC pe fiecare an in parte.
Este o naivitate sa va asteptati la despagubiri.
Da este o naivitate sa astepti sa primesti ceva de la stat (ceva la care ai dreptul).STATUL s-a folosit de banii mei, iar 5000 lei erau 2 salarii pe vremea aceea sau chiar mai mult.Ar trebui sa-mi dea suma care este scrisa pe CEC .Daca aveam o datorie catre stat imi indexau suma de nu ma vedeam.Jaf la drumul mare.
Nu cred ca este o naivitate ceea ce spune daniela.ilea. Nu ca am astepta ceva de la stat in cazul cecurilor cu castiguri in autoturisme.
Este totusi o depunere a unei sume de bani care ar trebui sa fi suportat de atunci pana acum dobanda aferenta. Mie la CEC mi s-a raspuns ca nu mai sunt valabile acele carnete de CEC. Probabil nu mai exista aceasta varianta, dar daca banii s-au depus unde sunt in prezent.
Totusi 5000 lei pe vremea aceea nu erau de aruncat!!!
Poate da cineva un raspuns competent?
(Nu pareri personale, va rog!)
Multumesc,
Felicia T.
Raspuns competent:
Intre deponent si CEC exista un contract de depozit.
CEC-ul si-a respectat contractul.
Inflatia ne-a afectat pe noi toti, indiferent ca am avut sau nu depozite la CEC sau in alte banci.
Raman la parerea ca pretentia ridicata aici este o naivitate.
Nu poate da cineva un raspuns competent :D? Raspunsurile mele au fost cotate ca si pareri personale :D.