Forum Discuţii juridice Executare silită info sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

info sechestru

Buna seara,si mii de scuze ca intervin si eu cu o intrebare in acest forum,poate exista cineva care poate sa ma lamureasca in vre-un fel.
Locuiesc impreuna cu familia mea (eu + prieten) intr-un apartament cu chirie de la stat.Impreuna cu noi ,in acelasi apartament locuieste si fratele meu (+sotia + copil major).Fratele meu are o activitate de PF si cum aceasta merge groaznic,a ramas cu multe restante datorie la stat,finantze?cred.De curand au inceput sa vina somatii cu executare silita pe numele lui.dar avind in vedere ca locuim impreuna,mi-e teama ca vor fii sechestrate bunurile mele,deci va rog din suflet,poate gasiti o posibilitate sa ma lamuriti la urmatorele.
Fiind ruda de gradul 2,avind documente de proprietate pe numele meu,facturi,bonuri,etc,bunurile pot fii sechestrate de executorul judecatoresc ptr. recuperarea datoriei care o are fratele meu?Am bonuri de achizitie,pe unele bunuri la care nu a-m primit factura,deci nu pot demonstra ca eu sunt proprietar,ce ar fii de facut in cazul acestora?(un contract decomodat cu o alta persoana sau??)
Fiul fratelui meu are un autot. Fiat,acesta poate fi sechestrat?
Va multumesc din suflet,Dumnezeu sa va dea sanatate si bucurii !! si un an NOU mai Bun .
pot fi executate silit doar bunurile ce apartin (cu acte) fratelui dvs, deci Fiat poate fi executat silit. ptr restul bunurilor este suficient sa le declarati ale dvs, executorul trebuie sa faca dovada ca acestea apartin fratelui dvs. Bunurile mobile sunt in proprietatea celui care le poseda.
Multumesc din suflet ptr. raspuns,dar totusi a-m o neclaritate,respectiv daca Fiat-ul este pe numele fiului datornicului,acesta poate fii sechestrat???
Elena...
nu...fiatul nu...
Bunurile mobile sunt in proprietatea celui care le poseda. - adica. Cine le poseda daca stau 8 in casa? Va fi interesanta situatia
D. user Godot, stimati useri buna intrebarea,hazlie si grea decizia executorului,banuiesc, =D> , intradevar,noi trecem printr-o situatie grea,din anumite parti a-m auzii ca executorii cam nu tin seama de acte,facturi etc,ale altor persoane,cum a-m fi noi,care nu avem nici-o datorie nicaieri.Intrebarea ar fii cum ne putem opune unui executor sa nu comita abuzul de a ne sechestra lucrurile noastre,macar pe cele pe care avem facturi sau bonuri, sau trebuie sa-l lasam sa le ia si sa ramanem .....Noi,nu avem nimic cu executorii,fie ei cum or fi,asta le e meseria,dar nu putem ramane in final......cu casa aproape goala,cu actele de proprietate a bunurilor in mana,ca nu mai merge nimic in tara si pun dansii(de la taxe) niste dobanzii de ...vai,vai .Scuze,ca repet din nou intrebarea,cum ne putem opune la sechestru daca executorul va vrea sa sechestreze bunuri la care noi avem acte de proprietate?
Din nou ....MULTUMIRI tuturor !
Cine figureaza ca titular de contract de inchiriere ptr. imobil? Cum locuiesc celelalte persoane in acelasi imobil, in baza a ce?
Cei de la finante (din experienta, va spun) nu prea umbla sa execute aparatura electrocasnia, s.a.! Ei cauta sa popreasca salarii, venituri sau sa execute imobiliar(cf. legii, evident).