Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce pot face pentru evacuarea sotului pana la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce pot face pentru evacuarea sotului pana la pronuntarea divortului?

buna ziua. Ma numesc Rodica,sunt casatorita de 22 de ani si am 3 copii.As vrea sa stiu daca pot sa-l dau afara din locuinta in care stam,pe sotul meu,pina la divort?Tin sa mentionez ca apartamentul in care locuim este al mamei mele care si ea sta cu noi.
mama dvs se poate adresa instantei pt a cere evacuarea sotului dvs. incercati pe calea ordonantei presidentiale sa obtineti evacuarea. contactati un avocat
Bineinteles ca poate fi dat afara.Mama D-voastra sa-i ceara acest lucru si daca refuza poate sa faca cerere de evacuare pentru lipsa de titlu ( adica nu e proprietar)si comportament neadecvat ( daca este cazul).
Multumesc foarte frumos,pentru aceasta informatie.Pot sa incep demersurile,ca sotul sa paraseasca locuinta.
CosmaRodicaCorina a scris:

buna ziua. Ma numesc Rodica,sunt casatorita de 22 de ani si am 3 copii.As vrea sa stiu daca pot sa-l dau afara din locuinta in care stam,pe sotul meu,pina la divort?Tin sa mentionez ca apartamentul in care locuim este al mamei mele care si ea sta cu noi.

Buna ziua
revin la acelasi subiect,pentru ca am ceva nelamuriri.Sotul s-a informat la o d-na avocat in legatura cu evacuarea si a fost sfatuit,avind in vedere ca detine credite la care inca plateste rate in care eu figurez in calitate de sotie si girant,ca mai bine pentru el ar fi sa scape de responsabilitate si sa paraseasca tara astfel incit sa-mi revina mie cheltuielile,eu fiind in somaj,sa mi se puna sechestru pe casa care de fapt e a mamei mele.
daca este posibil asa ceva,va rog sa ma sfatuiti ce pot sa fac,sau cum sa ies din situatie.
cu multumiri
si daca paraseste tara si daca nu, in cazul in care nu plateste ratele la credit, sotul sau /si dvs puteti fi executati silit prin poprire pe venituri sau vanzare la licitatie a bunurilor dvs proprii sau comune. nu pot pune sechestru pe casa cat e a mamei.
daca dvs ramaneti cu plata creditului si daca mai aveti ceva bunuri de impartit, puteti cere la partaj o cota mai mare din aceste bunuri