Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda contraventionala pentru tulburarea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda contraventionala pentru tulburarea linistii publice

Buna ziua. am si eu cateva intrebari cu privire la o amenda ce am primit-o zilele trecute, eu in cauza nefiind informat de prezenta acesteia.
In urma cu o luna de zile in timp ce ma aflam impreuna cu inca 3 prieteni cu care stau intr-un apartament inchiriat din bucuresti, a sunat la usa politia, eu am rasp bineinteles si mi s-a spus ca au primit reclamatie ca faceam galagie. tin sa mentionez ca era trecut de ora 12 noaptea, de abia venisem de la o partida de fotbal si stateam la rand ca sa zic asa, la dus. ( scz ca dau detalii dar ca sa stiti exact desfasurarea faptelor. deci nu ascultam muzica, sau petreceam ). Domnul agent m-a legitimat, mi-a notat datele pe o agenda si mi-a spus "sa nu cumva sa revin ca-ti dau amenda " in momentul in care eu l-am intrebat pt ce ? ca nu faceam galagie, doar faceam dush iar sunetele din baie rasuna bineinteles. Organele de politie au plecat si totul parea bine pana in urma cu 2 zile cand m-au sunat parintii sa-mi spuna ca mi-a venit amenda acasa 500 ron ,( amenda trimisa la datele de pe buletin ). In procesul verbal scrie ca am deranjat linistea si ordinea publica conform legilor in viguare ( si scrie legile si articolele respective : art.3/8 punct 26 sanc art4 al 1, litera i , legea 61/91 R ). mentionand ca ma aflam la adresa respectiva unde eram cu prietenii si am deranjat linistea locatarilor vorbind tare si strigand , cu toate ca am fost avertizat ca daca voi continua voi lua amenda . mai scrie ca lipsa semnaturii mele este din cauza faptului ca la o revenire a acestora nu le-am deschis usa. lucru neadevart deoarece nu a venit nimeni, noi n-am auzit absolut nimic, probabil si dormeam iar pana la usa mai sunt 2 camere pozitionate, adica distanta destul de mare. Procesul verbal este semnat doar de agentul constatator, mentionand ca nu exista alta semnatura a martorilor deoarece acestia au refuzat semnarea pe motiv ca nu vor sa intre in conflict cu noi, adica cu mine si cu prietenii mei ce locuim in acel apartament. urmeaza suma amenzii 500 ron, cu posiblitatea de a plati jumate in 48 ore dar unde trebuia sa scrie cat anume este tras linie. Am vrut sa o achit jumatate, deci 250 ron si mi s-a spus ca nu exista aceasta posibilitate. deci am ramas cu cei 500 ron, student fiind, fara venit. intrebarile mele sunt urmatoarele : de ce nu se poate plati jumatate in 48 ore , daca exista vreo anomalie in acest Pv si daca pot face vreo contestatie. Multumesc frumos.
P.S. Mentionez ca evenimentele nu s-au petrecut in aceeasi zi, sau cel putina una diferita fata de data de pe procesul verbal. Datele mele au fost luate intr-o zi iar de revenirea acestora nu cunosc, de atunci nu a mai venit niciun organ de politie.
AlexBzk, utilizator
Da am inteles; P-v este lovit de nulitate deoarece lipseste semnatura contravenientului si la rubrica Alte Mentiuni nueste opinia contravenientului, deasemeni inexistenta unui martor conduce la nulitatea p-v. Agentul constatator trebuie sa probeze vinovatia d-voastra. Supuneti unui control judiciar p-v de constatare si sactionare a contraventiilor.Studiati Ordonanta Nr.2/2001 si o sa gasiti mai multe explicatii. Dar faceti plangerea in 15 zile de la comunicare. Succes ,,,
la discoteci nu le da amenda cand tulbura alte apartamente ca le e frica... dar la niste studenti.. imediat .... sare politistul....! le e frica de avocatii de la discoteca

pe p-v trebuie sa zica unde sa contestati

1) la sectia de politie
2) la judecatoria sectorului x

daca scrie sectia de politie.... e formularul vechi... si e lovit de nulitate absoluta , corect e sa scrie judecatoria (numai ea anuleaza)

eu sunt sigur ca ceva galagie ati facut voi...pe acolo... dar si blocurile de beton... auzi de la trei etaje distanta.. toooot !! e discutie fara sens.. disconfortul... de rigoare

problema insa juridic se pune? cum dovedeste politistul?
avea sonometru in ureche? a facut o masuratoare sa spuna exact cat era nivelul de zgomot? a auzit el zgomotele? in apartamentul UNDE A FOST CHEMAT ?..... CATI DECIBELI A INREGISTRAT?

oricum.... numai primaria generala are sonometre...(nici macar aia de sector)

eu as fi super multumit ca politistii sa fie dotati la 112 CU SONOMETRE ! sa vina sa constate....pe buna dreptate.....(nu o sa vezi asa ceva) oricum e o diferenta intre zi si noapte.. la decibeli....

politistul zice ca esti beat !.....
nu sunt! dovedeste ca sunt ! (nici macar etilotestul nu e considerat bun)
ContSters83715, utilizator
va multumesc frumos pentru raspunsuri. mi-ati fost de mare ajutor, luni ma duc sa depun contestatie la sectia respectiva. Si da, aveti dreptate, liniste perfecta nu poate fi intr-un bloc de pe colentina, hai sa fim seriosi, dar v-am spus, nu aveam niciun aparat eletronic deschis cu atat mai putin nu consumasem alcool, doar venisem de la o partida de footbal , 4 pers intr-un apartament cu 3 camere, asteptand fiecare sa-i vina randul la dush iar sunetele din baie exista la orice ora, rasuna normal. As mai adauga si faptul ca domnul politis m-a intrebat cati suntem, si i-am spus ca mai sunt 3 pers, ca atatia locuim, si mi-a spus pe un ton foarte scarbos ca sa-i zic asa ca e mult . Adica ce vrea sa insemne ? imi stabileste dansul cu cati sa stau in casa sau ce ? As ami avea de adaugat faptul ca anuntarea organelor de politie a fost facuta de catre un vecin care ne tot ameninta, ca ne bate, ca ne da foc la masini, ca are pile la sectie nu'j care si ne face cum vrea el.....si uite ca ne-a facut oarecum, ca m-am trezit cu amenda acasa. dar niciodata n-am exagerat cu galagia, dovada ca nic macar un singur alt vecin nu s-a plans vreodata de noi, din contra, suntem in relatii foarte bune. Si pe noi ne deranjeaza cand se apuca sa dea gauri prin casa cu bormasina, cand se cearta cu nevasta, dar asta e blocul, n-ai ce-i face. O sa mai citesc inca o data procesul verbal sa vad daca am omis ceva ce ar fi relevant in demersul meu . Inca o data va multumesc frumos, mi-ati fost de mare ajutor.
deci..... neclaritatea mea este: se contesta si la sectia de politie si in instanta.....?

eu stiu ca cerereagresit indreptata se trimite la organul competent , adica ajunge in final la instanta......problema mea e ca am trimis 2 petitii intrun plic la ministru.. si pe motiv ca nu am trimis la sectie..... a disparut cea dea doua petitie incare am reclamat amenda.... dar am fost baiat destept si..... am bagat eu personal la judecatorie plangere contraventionala, ca am intuit ca o "sa se piarda contestatia catre IGPR a amenzii" daca o trimit in acelasi plic la ministru...... cu plangerea facuta politistilor ....au avut unii grija.....
ContSters83715, utilizator
acum am intrat in posesia PV-ului despre care vorbeam .
Agentul constatator a completat urmatoarele:
"Subsemnatul aflandu-se pe soseaua x , bl, ap, a dernajat linistea locatarilor prin aceea ca striga si vorbea tare , cu toate ca a mai fost avertizat verbal de organele de politie. : ( probabil cand au venit prima oara, ca a doua oara nu cunosc sa se fi intors, suneria imi ramane blocata daca apuci sa apesi pe ea, deci ar fi sunat toata noaptea incontinuu pana as fi scos siguranta , lucru ce nu s-a intamplat )

Faptele comise sunt prev de art 3 pct 26 din lg 61/91-R , sanctionate de art 4, aliniatul 1, litera "i" din legea 61/91-R cu amenda de la 500 ron la 1500
stabilesc AVERTISMENT/ AMENDA ( ambele taiate cu pixul ) 500 ,
Contravenientul declara : " ma angajez/ nu ma angajez sa achit in termen de 48 ore , la centrele special amenajate ale dir taxe si impozite ale primariilor in contul : MAI 22345654 ....jumatate din minimul amenzii, adica suma de ....si e tras linie .

Contravenientul nu este de fata/ refuza/ nu poate lua la cunostinta despre continutul procesului verbal, fapt atestat de martorul ....care nu e....sunt lini trase ..la fel cum sunt taiate si "de fata/refuza"
Nu a fost de fata nici un martor doarece : "vecinii nu vor sa intre in conflict cu acesta "
Mnetiuni/obiectiuni ale contravenientului : "contravenientul a refuzat sa deschida usa la revenirea organelor de politie . " ( dar v-am spus, n-am auzit nimic, ca nu eram tampit sa nu le raspund, cel mai probabil dormeam de mult )
Contravenientul poate face plangere impotriva procesului verbal de constatare in 15 zile de la comunicarea procesului verbal. Aceasta se depunde la unitatea din care face parte agentul constatator.
semnatura agentului constatator si atat .

Am vreo sansa daca contest acest Pv, sau imi fac manevra la sectie si nu ma aleg cu nimic ca o sa fabrice cativa martori, in frunte cu vecinul al carui bun prieten este ? sau trebuie sa ma impac cu ideea si sa platesc aceasta suma pe care nu o detin caci sunt student si n-am nicio sursa de venit .
Va multumesc frmuos si ma scuzati de deranj..