Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionarul public si activitatile independente
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionarul public si activitatile independente

un functionar public poate desfasura activitati independente?vreau sa devin persoana autorizata in domeniul in care desfasor activitatea in institutia publica unde activez
doar in masura in care veti respecta urmatoarele prevederi legale din legea 284/2010, art. 40, care modifica legea 161/2003:
3. La articolul 96, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 96. - (1) Functionarii publici, functionarii publici parlamentari si functionarii publici cu statut special pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice. Functionarii publici, functionarii publici parlamentari si functionarii publici cu statut special pot exercita functii in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public, functionar public parlamentar sau functionar public cu statut special, potrivit fisei postului."
trebuie sa aveti in vedere dispozitiile legii nr. 161/2003 asa cum a fost modificata prin legea nr. 284/2010 si daca va incadrati in cazurile prevazute, atunci puteti.
Cabinet de Avocat Feraru Diana, Avocat
Acum vreo 11 ani eram functionar public (Arhitect Sef) si Primarul mi-a cerut sa renunt la activitatile de arhitect proiectant (desi nu proiectam pe raza administrativa a municipiului unde eu avizam Autorizarea constructiilor) si de expert tehnic judiciar in constructii, pe motiv ca ar fi fost un conflict de interese...
Bineinteles ca pe atunci salariile functionarilor publici nu erau atat de mari ca acum!
A fost unul din motivele pentru care am plecat din Administratie publica in Invatamant
Vad ca nimeni,in afara de dvs. nu vorbeste si despre MORALITATEA
unui asemenea demers.Mi se pare imoral/amoral sa fii functionar
public si sa te faci PFA in aceiasi meserie,ca doar cel in cauza nu o fi vreun geniu! Intr-o asemenea situatie,direct,indirect si implicit se
va parazita functia publica,indiferent de ce se va scrie in fisa postului!
Puteti lucra doar daca nu are legatura directa cu activitatea dumneavoastra.
Spre exemplu esti inspector la finante in compartimentul de control si tii contabilitatea unor societati comerciale.
Daca nu are legatura este ok, altfel insa va fi un conflict de interese si va puteti pierde slujba.
Mai nou puteti lucra la proiectele U.E. pe baza de contract.