Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Injumatatire a impozitului pe veniturile realizate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Injumatatire a impozitului pe veniturile realizate independent

Buna-ziua,

Am o intrebare legata de injumatatire a impozitului pe veniturile realizate independent. Am activat in perioada 17 Martie 2010 - 25 Martie 2011 ca si PFA la norma de venit cu venituri din activitati independente. Din iulie 2010 am fost angajat cu CIM pe perioada nedeterminata. Am fost sfatuit sa ma inregistrez cu CIM la finante in vederea injumatatirii impozitului pe venit. Din acel moment mi s-a recalculat impozitul pe perioada ramasa pana la sfarsitul anului 2010. La sfarsitul lui 2010 a trebuit sa plec din tara in interes de serviciu pana la sfarsitul lui Martie anul acesta. In momentul revenirii m-am interesat de stingerea datoriilor la anaf si incetarea activitatii pe PFA. Stiind de posibilitatea injumatatirii impozitului, m-am prezentat cu adeverinta de salariat si fisa fiscala pe anul 2010.
Cei de la anaf mi-au adus la cunostinta ca nu mai este posibila recalcularea pe primul trimestru din cauza ca s-a depasit termenul limita (15 Martie) si mi s-a explicat ca se va face recalcularea pentru perioada ramasa in asa fel incat pe tot anul 2011, impozitul va fi injumatatit (ex: impozit initial 3200 RON platit in 4 trimestre a cate 800 RON, dupa injumatatire 1600 RON platit in felul urmator: 800 RON in primul trimestru si 250 RON urmatoarele 3).

In conditiile in care eu am decis incheierea activitatii PFA la sfarsitul lui Martie, ce se intampla cu reducerea de impozit pe primul trimestru(in conditiile in care daca as fi optat sa continui activitatea, as fi beneficiat de ea)?

Multumesc anticipat!
Are cineva un raspuns? Poate am pus intrebarea gresit?