Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie de urmas - salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie de urmas - salariu

Sunt orfan de ambii parinti si totodata student, de aici rezulta o pensie de urmas de 550 lei. Pot cumula pensia cu un salariu daca m-as angaja? Mentionez ca am si bursa sociala de 350 lei
buna seara ,
pensia de urmasi se primeste in virtutea calitatii de student o data ce deveniti salariat nu mai beneficiati de pensie de urmasi ...
De la 1 ianuarie 2011, data intrarii in vigoare a Legii nr. 263/2010, puteti sa cumulati pensia cu salariul sau cu orice alt venit pentru care platiti CAS. Puteati sa cumulati pensia de urmas cu alte venituri si potrivit Legii nr. 19/2000, intrucat sunteti orfan de ambii parinti.

Accesati link-ul de mai jos, puteti citi o discutie identica si temeiurile legale:
www.avocatnet.ro/content/for...
Gabriela Pintea, Consilier juridic