Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic, administrator si salariat cu contrat de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic, administrator si salariat cu contrat de munca

Legea 31/90 la art. 196 indice 1 alin 3 prevede ca asociatul unic poate avea calitatea de salariat al srl al carui asociat unic este ;
La art. 137 indice 1 alin 3 prevede ca pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.
Intrebarea mea este:
Un asociat unic care are si calitatea de administrator in aceeasi societate poate avea si calitatea de salariat al aceleeasi societati?
Este o situatie des intanlita in practica cand o persoana infiinteaza un SRL si este atat asociat unic, administrator si vrea sa fie si angajat cu contrat de munca pt ca nu isi permite sa angajeze alte persoane.
Multumesc
george-neagu, moderator
Deoarece apare o neconcordanta intre angajator si angajat la semnarea CIM, legea dupa cum ati constatat si d.voastra nu permite dar daca la angajator semneaza de ex. contabilul sau juristul atunci se poate asa cum practica ne-a aratat de multe ori.
Prevederile art 137 se refera la administrarea societatilor pe actiuni inaplicabile in la SRL cu asociat unic. Din practica aceasta posibilitate exista datorita raportarii la art. 196 din LSC. Cu privire la semnarea in numele angajatorului de catre alte persoane care nu au calitatea de reprezentant legal al persoanei juridice consider ca nu este posibila decat daca actioneaza in baza unui mandat. Contabilul si consilierul juridic in raport cu persoana juridica au calitatea de angajati.
nu va suparati , dar juristul semeaza ca un mandatar in numele si pe seama angajatorului in speta a asociatului unic care vrea sa fie propriul lui angajat.
Va multumesc dar nu asta era raspunsul pe care il asteptam.
Gabriel Trifu, Avocat
Pe asociatul unic care este si administrator, il intereseaza in mod normal sa aiba o sursa de venit lunara si sa-si plateasca contributiile pentru a putea beneficia de pensie, sanatate, etc.
Fie ca-si face un contract de mandat ca administrator si plateste pentru acele venituri darile, fie ca are "carte de munca" ca asociat unic unde are parte iarasi de un venit la care-si plateste darile, nu are decat sa opteze pentru ce varianta doreste.
Si iarasi, legea nu interzice ca asociatul unic, cu carte de munca sa fie si administratorul care presteaza gratuit administrarea societatii.
trifugabriel a scris:

Legea 31/90 la art. 196 indice 1 alin 3 prevede ca asociatul unic poate avea calitatea de salariat al srl al carui asociat unic este ;
La art. 137 indice 1 alin 3 prevede ca pe durata îndeplinirii mandatului, administratorii nu pot încheia cu societatea un contract de muncă. În cazul în care administratorii au fost desemnaţi dintre salariaţii societăţii, contractul individual de muncă este suspendat pe perioada mandatului.
Intrebarea mea este:
Un asociat unic care are si calitatea de administrator in aceeasi societate poate avea si calitatea de salariat al aceleeasi societati?
Este o situatie des intanlita in practica cand o persoana infiinteaza un SRL si este atat asociat unic, administrator si vrea sa fie si angajat cu contrat de munca pt ca nu isi permite sa angajeze alte persoane.
Multumesc

Nu avem o practica unitara in acesta speta, sunt unele ITM -uri care inregistreaza C.M. -ul alte nu. Parerea mea este ca art.196 alin. 4 lamaureste intr-un fel situatia cand spune ca ,, prevederile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile si societatilor cu raspundere limitata".