Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare creanta...banca sau soc.de recuperare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare creanta...banca sau soc.de recuperare creante....?

Buna ziua,
am si eu o intrebare,ca se discuta mult pe aceasta tema aici.
Daca un contract de credit(chiar daca este fara garantie),este cu titlu executoriu,de ce banca X-sa spunem,nu recupereaza creanta si vinde creditul unei asa-numite societati de recuperare creante? Aceste societati au posibilitati mai "rapide" sau mai "legale",decat o banca,care are si ea angajati juristi?
Daca cineva are un raspuns pertinent,il astept....
Cu multumiri anticipate...
In cadrul bancii sunt investiti executorii bancari sa se ocupe de toate demersurile si formalitatile necesare in vederea recuperarii creantelor de la debitori.
Daca banca a apelat la o firma de recuperari creanta, probabil nu dispun de executori bancari proprii sau daca dispun numarul lor este redus fata de volumul mare de dosare.

De exemplu (in concret): un executor bancar functioneaza la banca X si are 800 de dosare, in care trebuie sa lucreze ( somatii, popriri, are norma de 80 somatii inscrise in CF pe luna, rapoarte lunare, munca pe teren, etc).

Dar, creanta fie se recupereaza de executori bancari, fie de societate de recuperari de creanta se procedeaza conform legislatiei in vigoare.
Da.Sa spunem,ca logic,ceea ce ati scris ,este corect.
Dar...bancile,vand creantele in proportie de 100%(sper sa nu ma insel).Atunci,care ar fi rolul acelor executori bancari?Unde sunt acel numar mare de dosare,care l-ar avea de instrumentat?In concluzie,este cred,mult mai comod sa incaseze bancile,acea suma care o primesc de la recuperatori,in urma vanzarii creantei,decat "sa-si bata capul" cu recuperarea,care pare destul de usor de recuperat ,dar de catre altii...Interesant...
Exact acesta este motivul. Executarea este uneori lunga si anevoioasa. Daca banca a analizat ca o multitudine de dosare din executare silita se rezolva cu o poprire la angajator din care tragi lunar 1/3 din venit, debitul se va recupera in 5-10-15 ani si deja nu mai e rentabil sa stai sa astepti.
Asa ca mai bine vinzi creanta cu 10-15-20-30% si iei niste bani acum.
eukyra a scris:

Buna ziua,
am si eu o intrebare,ca se discuta mult pe aceasta tema aici.
Daca un contract de credit(chiar daca este fara garantie),este cu titlu executoriu,de ce banca X-sa spunem,nu recupereaza creanta si vinde creditul unei asa-numite societati de recuperare creante? Aceste societati au posibilitati mai "rapide" sau mai "legale",decat o banca,care are si ea angajati juristi?
Daca cineva are un raspuns pertinent,il astept....
Cu multumiri anticipate...

Politica interna a fiecarei "societati" de acest gen nu ar trebui sa ne intereseze atat timp cat "legea" permite cesiunea datoriilor (a se vedea disp. art.70-71 din OUG 50/2010-privind contractele de credit pentru consumatori).

Spre exemplificare:[ link extern ]

Insa...parerea mea este ca o astfel de cesiune de creanta-catre o societate de recuperari creante (alta decat cele reglementate de disp. legii nr.31/2006 sau legii nr.469/2002-a factoringului-de exemplu), transforma obligatia principala, intr-o obligatie de natura civila si nu comerciala.

Discutia este putin mai ampla si nu as dori sa ma indepartez de la subiectul topicului.

Iuliana Cermak, Avocat