Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere impotriva rezolutiei de neincepere a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale

Buna ziua,

O sa va expun pe scurt ce am patit, in urma cu cateva luni am facut o intelegere pe net cu un individ privind un schimb de produse.Eu am trimis produsele catre acesta(am factura care sa ateste acest fapt de la firma de curierat),respectivul nu si-a mai respectat intelegerea si nu a mai recunoscut nimic.
Am primit in data de 02.06.2011 o comunicare a rezolutiei de neincepere a urmarii penale impotriva inculpatului.Din ce am inteles eu in urma referatului facut de agentul de politie care a cercetat cazul, inculpatul nu recunoaste fapta dar exista posibilitatea sa fie o intelegere si ca si-a respectat angajamentul,ceea ce nu este adevarat...nu poate sa demonstreze ca mi-a trimis ceva ptr ca eu am sunat la firma de curierat in acele zile si mi-au confirmat ca nu este niciun colet pe numele trimis de inculpat.
As dori sa fiu ajutat sa intocmesc o plangere impotriva acestei rezolutii si sa fiu indrumat catre niste motive sau ceva de genu in care sa cer sa demonstreze ptr inceput ca mi-a trimis acele produse si mai departe nu stiu,,,cum sa procedez avand in vedere ca m-a inselat.Va multumesc anticipat
Domnule Procuror ªef Direcţie (Domnule Procuror ªef),

Subsemnatul(a) ........................., domiciliat(ă) în (localitatea) ............, strada .........., nr. ........., bl. ......., sc. ......., et. ......, ap. ......., judeţ (sector) ........., cod poştal ......, titular al cărţii de identitate seria ........., nr. ......., CNP ..........., având calitatea de inculpat (parte vătămată, parte civilă, expert etc), în dosarul penal nr. ......../........, mă plâng împotriva măsurii sau actului de urmărire penală prin care

Se arată care este măsura, actul, soluţia atacată
Prin luarea măsurii respective mi s-a adus o vătămare a intereselor mele legitime, pentru că
Se arată motivele pentru care se contestă măsura, actul, soluţia atacată

De aceea, în temeiul art.275 (sau, după caz, art.278) din Codul de procedură penală, vă rog să desfiinţaţi măsura sau actul atacat (etc.) şi să dispuneţi măsurile legale.
Dovada vătămării intereselor mele legitime prin măsura (actul, soluţia) luată o fac cu următoarele mijloace de probă:

Se prezintă mijloacele de probă

Data Semnătura

...avand calitatea de parte vatamata,in dorarul nr...ma plang impotriva...aici trebuie sa precizez ce anume? "rezolutiei de neincepere a urmaririi penale"...prin care....aici ce trebuie sa scriu..."nu se incepe urm pen imptriva..."???...
o vătămare a intereselor mele legitime, pentru că...aici ce motive as putea sa scriu ca nu prea ma pricep..."cele declarate de inculpat nu sunt adevarate si ca atare m-a inselat...e bine sau sunt aberatii????

Dovada vătămării intereselor mele legitime prin măsura (actul, soluţia) luată o fac cu următoarele mijloace de probă:....aici ar trebui sa atasez copii dupa facturile prod pe care le-am trimis si dupa fact firmei de curierat????

pot sa cer eu sa faca inculpatul dovada ca a respectat intelegerea si mi-a trimis ceva...eu am factura ca i-am trimis lui,,,,el nu are,,,,sau ce as putea face ca sa se reia actiunea asta si cercetarile....va multumesc anticipat