Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul III

sint in pasul de a baga dosarul la casa de pensii si mi se cere demisia de la locul de munca
unde lucrez, am vrut ca sa-mi dea ceva de 4 ore, dar au spus ca nu au, si imi tot arunca o foaie tipizat ca sa-mi scriu demisia
ce trebuie ca sa fac!?
daca imi dau demisia, peurma sa nu se interpreteze la casa de pensii ca nu am vrut ca sa nu lucrez
eu vreau ca sa lucrez acele 4 ore, dar ma tot lovesc de necunoscute
ce sfaturi imi dati
apropo, cei la care lucrez nu au cum sa ma bage in somaj daca nu au loc de munca de 4 ore pentru mine!?
se poate ca sa ai si somaj si pensie de handicap grad 3!?
Nu se poate cumula pensia cu indemnizatia de somaj ...
1. Angajatorul nu este obligat sa va modifice CIM din 8 ore in 4 ore pe zi.
2. Angajatorul va poate inceta CIM conform Codului muncii:
Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
3. Casa de Pensii nu va obliga sa lucrati cele 4 ore pe zi.
4. Indemnizatia de somaj nu se poate cumula cu pensia (indiferent de care ar fi ea).
daca este pensie de invaliditate, nu se poate cumula cu somajul.
daca este handicap, indiferent de grad, se poate.
sunt doua lucruri complet diferite.