Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte casatorie romanca cu cetatean indian in India
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte casatorie romanca cu cetatean indian in India

Buna, vreau sa ma casatoresc in India cu un cetatean indian, dar nu la ambasada ci la el in oras. Ce acte sunt necesare? Trebuie sa-mi trimita el invitatie?
Cum pot obtine viza pentru India?
Va rog sa -mi raspundeti nu stiu ce sa fac, de unde sa incep. :(
Incepeti cu o vizita la ambasada Indiei. Ei va vor lamuri.
Forumularul de viza [ link extern ]
Mergeti la Ambasada Indiei din Bucuresti Str. Mihai Eminescu

Pentru statele din Nord-Estul Indiei se eliberează o viză specială, astfel că daca mergeti în regiunea respectivă trebuie să precizati expres acest lucru în cererea de viză.

Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetăţenilor români care se deplasează în India să manifeste o atenţie sporită pe întreaga perioadă a călătoriei.
Este indicat ca cetăţenii români să evite deplasările în zonele Srinagar, Imphal, Uttar Pradesh şi West Bengal.

Cetăţenii români care se deplasează în India sau care deja se află pe teritoriul acestui stat, sunt sfătuiţi să se adreseze Ambasadei României în New Delhi şi să îşi anunţe prezenţa în regiune, comunicând coordonatele personale pentru a putea fi contactaţi în situaţii de urgenţă. De mentionat ca India este o zona cu risc ROSU.

Va recomand sa vizitati site-ul MAE.

Pentru casatorie aveti nevoie de pasaport cu viza valabila in momentul depunerii actelor si cand va prezentati la starea civila pentru incheierea casatoriei,formulare de la starea civila completate,poze tip pasaport,cate doua de fiecare,cate 2 martori,si dupa caz alte acte la cerere asta depinzand de orasul unde va casatoriti. Actele trebuie sa fie in limba Hindi
ContSters98245, utilizator
Multumesc pentru promptitudine,
El este din Valsad, Umbergaon town, Gujarat
despre ce acte este vorba?
de pasaport, certificat de nastere sau mai trebuiesc si alte acte de aici din tara?
doar certificatul de nastere trebuie tradus in Hindi?
ce fel de viza imi trebuie de turist?
trebuie sa-mi trimita el scrisoare sau ?
inca o data va multumesc si astept mai multe detalii daca se poate.
Din pacate nu am foarte multe informatii despre legislatia Indiana.

In principiu va pot spune ca toate documentele care nu sunt in hindi trebuie traduse, apostilate si legalizate.

O lista completa cu actele le puteti afla de la Primaria localitatii unde veti oficia nunta. India este o federatie si fiecare stat are alta reglementare legislativa cu privire la casatorie in functie de cultura, religia majoritara, etc.