Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit

M-am casatorit in 2009 .detin un apartament inainte de casatorie cumparat in 2000, sotul meu a facut un credit pt uz personal in 2006.la monentul respectiv creditul a fost facut la adresa unde locuia singur. apartamentul este pe numele parintilor lui. sotul meu a decedat in 2011.in acest caz cine va suparta consecintele. in cazul in care nu va mai putea fi achitat creditul,daca se va ajunge la executare sitita?
mostenitori sunteti dvs si parintii sotului. in cazul in care in urma sotului, nu va raman bunuri de valoare, ar fi bine sa va prezentati si dvs si socrii la notar sa dati o declaratie de renuntare la mostenire ( daca nu au trecut 6 luni de la deces)
revin cu 2 intrebari, si nu vreu sa ma repet dar nu mai inteleg nimic.
1 - M-am casatorit in 2009. in 2011 am ramas vaduva. sotul meu are un baiat din prima casatorie . o sora si parintii care sunt in viata. dupa moartea socrilor mei cine sunt mostenitorii?
2 - am un apartament cumparat in 2000 inainte de casatorie, sotul meu in 2006 a facut un credit. inainte de casatoria noastra . ne avand posibilitatea de a continua achitarea , cine va suporta consecintele in caz de executare silita?
ContSters216319, utilizator
pai nu prea aveti cum sa intelegeti daca postati de mai multe ori , dar expuneti diferit problema. uitati-va de ex la primul mesaj in subiectul asta si vedeti ca ati omis sa scrieti ca sotul are un copil.., apoi amintiti de copil in al doilea mesaj.

1) la problema asta, mostenitori ai averii socrilor sunt copilul sotului si cumnata dvs. dvs nu va mosteniti socrii.
2 ) mostenitorii sotului dvs , mostenesc si activul ( bunurile aflate in poprietatea sotului la momentul decesului ) si pasivul ( datorii aflate in sarcina sotului la momentul decesului). mostenitorii sotului sunteti dvs si copilul lui. dvs mosteniti 1/4, iar fiul lui 3/4.
dvs dupa sot, am inteles ca nu prea aveti ce bunuri sa mosteniti, asa ca ar fi bine pt dvs sa dati declaratie la notar in termen de 6 luni, ca renuntati la mostenire ( renuntati astfel si la datoriile lui) sau ca acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar ( in acest caz, creditorii pt executa datoria numai in limita activului mostenit).
Multumes!!!!!!!!:love1: