Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Schimbarea gradului de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Schimbarea gradului de handicap

Buna ziua

In urma revizuirii dosarului de pensie, Casa Judeteana de Pensii a modificat gradul de handicap din "deficienta functionala accentuata" in "deficienta functionala medie".
Intrebarea este: Poate Casa de Pensii sa faca aceasta modificare tinand cont ca gradul de handicap (lipsa totala a auzului) a fost stabilit de o comisie medicala?
Daca da, in ce baza , iar daca nu, care sunt caile de atac a acestei decizii?
- In cadrul Casei Judetene de Pensii este Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca, care incadreaza in grade de invaliditate persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca.
- Incadrarea in grad de handicap este facuta de Comisia de Evaluare a Persoanelor cu Handicap. Aceasta comisie este in subordinea Consiliului Judetean si functioneaza in cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului
La care din Comisii ati fost?

BUna ziua !
Nu poate fi modificat gradul de handicap de catre Casa Judeteana de Pensii ... verificati sa nu fie o eroare la mijloc .
Certificatul a fost eliberat de "Comisia de Expertiza Medicala a Persoanelor cu Handicap Adulti" de la I.S.P.T.H , in anul 2001. De atunci nici nu a fost ceruta nici o reexaminare!
Casa de pensii a emis o decizie "privind recalculareapensiei din sistemul public", iar in josul acestei decizii este adaugat cu scris de mana: "revizuire dec.15xxx/2.10.2006 corectat grad handicap (cel corect este cel folosit la inscrierea initiala)." in baza acestei note de mana a fost emisa o alta decizie de impunere, a sumei de 9717 RON, insemnand drepturi incasate necuvenit in perioadaxxx-2011!
Este normal asa ceva? Este legal?
nicolaie.s, utilizator
"Casa de pensii a emis o decizie "privind recalculareapensiei din sistemul public", iar in josul acestei decizii este adaugat cu scris de mana: "revizuire dec.15xxx/2.10.2006 corectat grad handicap (cel corect este cel folosit la inscrierea initiala)."

ce inseamna ...xxx?
cand a fost emisa acesta decizie?
decizia era permanenta sau revizuibila?

ISTPH-ul s-a desfiintat de multi ani.
in 2003-2004 Comisiile de expertiza ale persoanelor cu handicap au trecut la Directiile de Protectie Sociala (cum era atunci), preluand atributiile fostelor comisii.
ati avut cumva certificat conform legii 53?
spuneti-mi ce baza legala este trecuta pe decizie, ca sa inteleg.
dianami, utilizator