Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Instiintare de plata retroactiva PFA norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Instiintare de plata retroactiva PFA norma de venit

Buna,

Situatia mea este urmatoarea:
- 2000 - 2006 - Angajat cu carte de munca
- din ianuarie 2007 am PFA norma de venit
- in 2008 am fost si angajat si am activat si ca PFA
- in 2009 am fost doar PFA
- in martie 2010 am semnat pentru PFA o declaratie de asigurare cu casa nationala de pensii, pentru un venit ales de mine de 160RON ( contributia fiind de 31.3% => 50RON pe luna ). Dupa cateva luni s-a introdus un minim de 250RON/luna pe care il platesc si acum.

Am primit astazi de la casa judeteana de pensii o decizie referitoare la obligatiile de plata conform legii nr.19/2000, in baza veniturilor obtinute in 2008 si 2009. Pe scurt, s-au stabilit : 2008 - 0RON , pe 2009 - 3277RON.
Mentionez ca in 2007 si 2009 nu am platit la pensie ca si PFA pentru ca nu am stiut ca este obligatoriu (vina mea). Cand am aflat am inceput sa platesc (pe o suma mica e drept) si am primit asigurari de la cei de la Casa de pensii ca nu voi plati retroactiv.

Nu am inteles 2 lucruri:
- De ce nu trebuie sa platesc si pe 2007 ? Se va emite o noua decizie pentru asta?
- cum s-a calculat 3277RON pentru 2009?

Multumesc.

CEL MAI BINE LAMURITI SITUATIA LA EI
Sigur, asta o sa fac. Dar vreau sa ma duc pregatit.
Din calculele mele reiese ca suma de 3277RON datorata casei de pensii pentru 2009 reiese din aplicarea la norma de venit (10657RON pentru 2009 -> se calculeaza cu 28.8% in primele 2 luni si 31.3% pentru martie-decembrie).
Dar avand in vedere ca in acel an se putea incheia contract cu casa de pensii pe orice suma, netinand cont de veniturile tale ca PFA, nu ar fi normal sa calculata contributia la pensie pe un minim la acea data ( venitul minium asigurat ar fi fost de 318 RON in 2009), nu pe baza normei de venit? Am prieteni tot pe norma de venit care au platit 10RON / luna in 2009.

Mike ai cumva un desfasurator cu sumele de plata pentru fiecare luna din 2009? 3277 e suma totala sau reprezinta doar contributiile datorate FARA penalitati?!?

Pentru 2007 contributia minima a fost 92 ron / luna, pe 2009 probabil ti-au calculat la venitul minim de 318 RON, o contributie de 89 RON / Ian, Feb, 100 ron / luna pentru restul anului ...
Aduna-le pune si dobanzile penalizatoare si vezi cu cat iesi ...Contributia pentru 2007 & 2009 s-ar ridica la 2282 la care daca mai adaugi penalitatile poti ajunge la fel de bine la acel 3200 RON.

Eu am platit 10.200 RON pentru 2005-2009 la minim posibil IMPUS de ei (ultimul a fost 318 care s-a aplicat si pentru 2008, 2009 DESI pentru acesti ani nu mai exista un minim impus)
Mie mi-a dat suma de 3277RON bazandu-ma exact pe calculele tale din alt topic:

10657(norma de venit in 2009) / 12 = 888RON

pe ian & feb - 28% x 888RON = 248.64RON * 2 = 497RON

pe martie - decembrie = 31.3% * 888RON = 278RON * 10 = 2780RON

497RON + 2780RON = 3277RON pentru 2009 . Avand in vedere ca da exact suma asta sunt 100% convins ca asa s-a calculat, deci fara penalitati.

Precizari:
- pe 2008 am 0 de platit (scrie negru pe alb in somatie, dar am fost si angajat in acel an , asta cred ca e motivul)
- nici o vorba de 2007 in somatia trimisa.

Inca odata, e vorba de PFA cu norma de venit in cazul meu, nu stiu daca e la fel si pentru tine.

Multumesc pentru raspunsuri.
MikePort, utilizator
Mike si eu am fost / sunt la norma de venit. Mie mi-au calculat contributia la venitul minim obligatoriu pentru fiecare an, nu s-a pus in discutie sa platesc la nivelul normei. Daca ti-au calculat contributia la nivelul normei e naspa, pe langa banii astia mai sunt si penalitatile ...Du-te la ei sa vezi exact despre ce-i vorba