Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT DE PREEMTIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT DE PREEMTIUNE

DREPTUL DE PREEMTIUNE CU PRIVIRE LA VANZAREA TERENURILOR AGRICOLE SITUATE IN EXTRAVILAN A FOST ABROGAT PRIN LG. 247/2005 . ASTFEL ART. 9 DIN LG. 16/1994 ESTE ABROGAT, DAR S-A OMIS A SE INLATURA DIN ANEXA LA LEGE ( MODELUL DE CONTRACT) ACEST DREPT.
AM PE ROLUL INSTANTELOR DE JUDECATA O CAUZA CARE ARE CA OBIECT PRONUNTAREA UNEI HOTARARI JUDECATORESTI CARE SA TINA LOC DE ACT AUTENTIC DE VANZARE CUMPARARE SI INSTANTA A PUS IN VEDERE RECLAMANTULUI SA DOVEDIM CA AM RESPECTAT DREPTUL DE PREEMTIUNE.
INTREBARE :
1. CUM SE EXECITA ACEST DREPT IN CONDITIILE IN CARE TEXTUL ART. 9 DIN LG. 16/1994 CAT SI LG. 54/1998 SUNT ABROGATE.
Era destul de simplu :prin afisarea la Primaria in raza careia se afla terenul a unui anunt tip prin care vanzatorul spunea ca terenul este de vanzare Atentie era vorba si de un termen parca 40 zile
Dacă antecontractul care face obiectul litigiului în faţa instanţei a fost încheiat înainte de abrogarea actelor normative care stabileau dreptul de preemţiune la vînzarea terenurilor, înseamnă că actul a fost încheiat cu nesocotirea normelor imperative ale acelor acte normative şi deci cu scopul fraudării intereselor celor în favoarea cărora era instituit dreptul de preemţiune.

Probabil că aceasta este raţiunea (singura posibilă, de altfel) care a determinat instanţa să vă solicite să faceţi dovada respectării dreptului de preemţiune. S-ar putea discuta aici despre aplicarea legii în timp, respectiv despre necesitatea respectării legii aplicabile la data încheierii actului.

Cum datele oferite de dumneavoastră sunt extrem de vagi, nu se pot face decît supoziţii cu privire la cererea instanţei şi temeiul ei.

Liviu S.Bordaş