Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere minor

Buna ziua,

Intrebarea mea este cum se calculeaza pensia de intretinere cand pe sentinta scrie 16.5% din venitul fostului sot,el a fost in somaj si acum nu mai are servici deci se calculeaza la minimul pe tara 670 sau 600 si din aceasta suma se scade impozitele 28.72% si din ce ramane si apoi se aplica coeficientul de 16.5%.
Adica 670x28.72% = 192,670-192=478x16.5%= 79 lei plata pensiei
Sau pur si simplu se calculeaza 670x16.5%(procentul din sentinta) = 111 lei pensie.
Va rog mult sa-mi spuneti cat trebuie sa primeasca minorul daca tatal sau nu are servici.

Cu respect si multe multumiri,
Nicoleta
Avand in vedere ca la data stabilirii pensiei de intretinere, fostul dvs. avea venituri ,iar acum situatia s-a schimbat in sensul aratat, respectiv a intervenit o schimbare in ceea ce priveste mijloacele celui care presteaza intretinerea, este necesar sa formulati o noua actiune de stabilire pensie in functie de venitul minim pe economie.
Pensia se va stabili in suma fixa de 111 lei de la data introducerii actiunii.
Aceasta suma se va indexa de drept , trimestrial, in functie de rata inflatiei.