Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Test poligraf - obligativitate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Test poligraf - obligativitate

Buna ziua,
exista lege care te poate obliga sa faci testul poligraf, daca o persoana nu este de acord?
Nu, nimeni nu poate fi obligat sa fie suspus testului poligraf, nu exista temei legal pentru asa ceva.
Nu este nici obligatoriu, nici admisibil ca proba.
Testul poligraf este admisibil ca proba, insa numai coroborat fiind cu alte probe prevazute de lege. Testul poligraf nu se regaseste in legislatie printre mijloacele de proba, intr-adevar, insa este permis alaturi de alte probe , intrucat se considera ca si acest test ar putea contribui la flarea adevarului.
BX a scris:

Nu este nici obligatoriu, nici admisibil ca proba.

avand in vedere ca declaratia partilor poate fi proba, coroborata evident cu alte probe... de ce crezi ca testul poligraf nu este proba, la urma urmei este doar un altfel de "ascultare/interogatoriu" ?

Testul poligraf nu este nici ascultare si nici interogatoriu, este cea mai simpla metoda de presiune/intimidare care se poate pune asupra unui posibil faptuitor de catre organele de cercetare penala.Iar psihologul care asista testarea si o interpreteaza face parte tot din "gasca" care cerceteaza un anumit dosar, trageti singuri concluziile care va fi rezultatul unui astfel de test.
Daca acest test ar fi fost cat de cat sigur ar fi fost demult printre mijloacele de proba existente.
In concluzie, nimeni nu poate fi obligat sa se supuna poligrafului si nici nu este proba in instanta.