Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uscator de bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uscator de bloc

Buna seara! Stiu ca mai este deschis acest subiect, dar am auzit ca acum si avocatul poate face un contract de vanzAre/cumparare sima gandesc ca unele lucruri sunt schimbate.
Eu locuiesc langa Iasi, la cativa km de oras; aici vreau sa achizitionez uscatorul ce se afla la etajul 5 (scara fiind pe P+4 etaje). Problema acum vine. Deoarece nu sunt toti vecinii in tara am convenit cu seful scarii sa-l achizitionez in 2 etape. Prima, cand dau 50% din suma convenita, si fac un contrac de inkiriere (am zis eu), iar cand am toate semnaturile sa fac vanzare/cumparare si sa achit cealalta jumatate.
Cum multi dintre vecinii mei sunt plecati am adunat eu 16 semnaturi din 30 (pe scara sunt 15 familii) pe un contract de inchiriere facut de mine.
Va rog sa ma ajutati si pe mine. Cum pot sa-l achizitionez in acest caz?
Totul depinde de regimul acestei uscătorii.

Dacă face parte din părţile indivize comune ale blocului, aveţi nevoie de acordul tuturor proprietarilor de apartamente. Dacă este întabulat ca parte indiviză aferentă apartamantelor de pe scară, atunci acordul proprietarilor de apartamente de pe scară va fi suficient.

Un avocat va putea să încheie doar un antecontract. Aceasta deoarece actul presupune scoaterea din părţile indivize comune a uscătoriei şi întabularea sa ca imobil distinct, cu număr cadastral propriu, operaţiuni care se pot efectua numai prin act autentic.

Sigur, antecontractul poate fi valorificat în instanţă, printr-o acţiune în prestaţie tabulară, hotărîrea instanţei avînd aceeaşi valoare ca actul autentic.

Liviu S.Bordaş
Eu am convenit cu locatarii sa dau jumatate din suma acum si am zis eu sa-mi fie inchiriat sau cedat dreptul de folosinta timp de 49 de ani, sa am si eu o baza sa pot investi acolo si cand am semnaturile sa mai dau si cealalta jumatate. Am facut eu o lista cu locatarii (sot, sotie) In care mi-au semnat doar 16 din 29 deoarece multi sunt plecati in strainatate.Acum ca am acesti bani as vrea sa iau uscatorul, dar nu vreau sa pierd nici banii. Acel "contract de inchiriere" fiu dat afara din imobil in primul rand si in al II-lea rand ca sa si fortez putin mana celorlalti sa semneze cat mai repede.

Ma puteti ajuta?
Va multumesc!
Cristi Dulgheru
buna ziua, as vrea sa stiu si eu mai exact ce act trebuie facut, semnat in cazul cumparari unui uscator intru cat acesta a fost vandut acum ceva timp prin acordul locatarilor si al asociatiei de locatari unui proprietar de pe scara ?.........si pentru cunoscatorii in judetul botosani un asemenea uscator fara instalatie electrica si sanitara pe aproape si se afla si la etajul 4 din 4 ce pret face.....?????????????