Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pensionat medical grad 2 - pot infiinta PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pensionat medical grad 2 - pot infiinta PFA?

Sunt pensionat medical, gradul 2 accentuat, cu diagnosticul Parkinson .Pot infiinta un PFA cu activitate <spalatorie auto> ?Voi primi pensia si indemnizatia de handicap in continuare sau se anuleaza?
Care ar fi avantajele si dezavantajele acestui pas?
Multumesc
Legea spune ca o persoana care beneficiaza de pensie de invaliditate de gradul II si-a pierdut total capacitatea e munca, pastrandu-si doar capacitatea de autoingrijire.
Potrivit OUG 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, persoana fizica autorizata este definita ca fiind persoana fizica autorizata sa desfasoare orice forma de activitate economica permisa de lege, folosind in principal forta sa de munca.
Or, pierzandu-si total capacitatea de munca, un pensionar de invaliditate de gradul II nu poate presta activitate nici in calitate de persoana fizica autorizata.

In plus, art. 118 alin. (1) din Legea 263/2010 privind sisteul unitar de pensii publice stabileste expres categoriile de pensionari, care pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, respectiv:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Din pacate, dumneavoastra - pensionarii de invaliditate de gradul II nu va regasiti ca si categorie in cele enumerate.
merita sa cititi si aici:www.avocatnet.ro/content/for...
adrianaionescu1957 a scris, in topic nou, pe care l-am sters:

Sunt pensionat gradul 2 accentuat, as putea infiinta o AF, II sau PFA ?

adriannminea a raspuns

bineinteles ca se poate
de preferinta II daca nu aveti vreo specializare
conteaza si ce activitate doriti sa intreprindeti
intrebati la ONRC de judet, gasiti acolo sprijin

:oops: Interventie moderator

adrianaionescu1957,
deschizand mai multe subiecte pe aceeasi tema riscati sa fie sterse (pct-ul 3.3 din regulament)
Multumesc pentru intelegere.

Regulamentul forumului poate fi citit aici:
www.avocatnet.ro/content/tag...
trope_doi, utilizator
Pensionar de invaliditate gr1 cu handicap grav de nevăzător,poate sa fie inclus într o firmă? Fără să piardă pensia de boală!