Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Competenta materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Competenta materiala

in legatura cu competenta tribunalului de a judeca procese si cereri in materie comerciala al caror obiect depaseste 100000 ron s- a schimbat in noul cod civil in sensul ca pana la 500000 judeca judecatoria?daca da,va rog frumos sa mi spune ti unde gasesc si eu ca citii toata legea 71/2011 si nimic.............
am auzit un coleg ca i a fost ridicata exceptia competentei materiale la tribunal si a fost pus sa puna concluzii pe exceptie......
multumesc!!!!!
Intr-adevar prin abrogarea articolului 2 alin a) din CPC care prevedea ca tribunalul judeca in prima instanta in materie comerciala peste valoarea de 100.000 lei si cererile neevaluabile in bani, competenta de solutionare in prima instanta a tuturor cererilor in materie comerciala apartine Judecatoriei. Eu as sublinia ca prin mentinerea lit. b din art. 2 CPC sub forma " tribunalul judeca in prima instanta procesele si cererile in materie civila al caror obiect depaseste 500.000 lei" rezulta ca doar in materie civila acest prag valoric face diferita competenta si nu si in materie comerciala.
fond,,pretentii,somatie de plata pe og5 de 120000 ron cine judeca?
Prin comasare materiile comerciale cu cele civile la articol 3, principal, noul Cod civil impulsează modificarile cu privinţa actuală organizare judiciară, ce deja a inceput prin legea 71/2011. Dar n-am vazut dacă NCC să regulez norme de competenţe materiale, ceva absurd pentru că sunt norme de procedura, nu sustantive, care o sa ne ceara un efort de anvergură, şi ce urmeaza să o faca noul cod de procedură civilă, ce aşteptam în iunie 2012. Numai ce legea de punere in aplicare conţine niste dispoziţiile tranzitorie, şi anume: Art. 215, şi 223-228 păna la întrarea în vigoare al Noul Cod de Procedura Civila.. N-am vazut nici-o abrogare a vreunei dispoziţie ai codul de procedura civila in privinţa competenţa materială în legea 71/2011.
alvarolipo a scris:

N-am vazut nici-o abrogare a vreunei dispoziţie ai codul de procedura civila in privinţa competenţa materială în legea 71/2011.

Legea 71/2011

Art. 219. - Codul de procedură civilă, republicat în Monitorul Oficial nr. 45 din 24 februarie 1948, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 2 punctul 1, litera a) se abrogă.
romascanu a scris:

alvarolipo a scris:

N-am vazut nici-o abrogare a vreunei dispoziţie ai codul de procedura civila in privinţa competenţa materială în legea 71/2011.

Legea 71/2011

Art. 219. - Codul de procedură civilă, republicat în Monitorul Oficial nr. 45 din 24 februarie 1948, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 2 punctul 1, litera a) se abrogă.

Abrogarea respectivă e consecinţa imediata a eliminari referinţele comerciale la raporturile juridice de fond. Nu intră să stabileasca sau nu o norma de competenţa materiala, ci având în vedere ce, facând drept asimilare a relaţiilor comerciale cu cele civile la art. 3 NCC, nu poate face alt lucru decât să abrogeze o norma deja inutilă, ceea ce înseamna ce stabilirea competenţelor prin specific civil sau comerţial nu poate fi in continuare valid. Dacă nu spunea nimic decât sa se zica asta asă, tot acelas lucru reusese. Atâta tot. De aia, trebuie să inţelegem ce raspunsul corect la întrebarea spusa aici este doar una: se considera materia civila. Art. 2, alin.1, lit. b) al Cod de procedura civilă.Norma deja referenţiata, de forma îndoielnica, ("Eu as") de doamna avocat laura.matei.
Alvaro Liniers, Avocat