Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In ce conditii e posibila casatoria minorului?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In ce conditii e posibila casatoria minorului?

Am si eu o intrebare si va rog sa-mi raspundeti la ea.....Am varsta de 16 ani si jumatate,mama mea este decedata,tatal plecat in strainatate si ma aflu in grija bunicii.....sotul bunicii,tatal vitreg al raposatei mele mame are un comportament ne adegvat,face mereu pe destepul si de multe ori ma mai si agreseaza fizic sau moral lovindu-ma sau jignindu-ma....bunica mea ma mai bate si ma bate cam rau,....As vrea sa ma casatoresc cu prietenul meu in varsta de 23 de ani care ma iubeste si care ma ajutat de multe ori pana acum in problemele cu bunicii si vrea sa ma scape de acest cosmar cu orice pret....ma pot casatorii cu el??????....ajutati`ma va rog!!!!!
Probabil ca ar trebui sa iti termini liceul ,dupa care o facultate (nu obligatoriu),iar dupa aceea iti poti pune problema casatoriei.Spune-i prietenului tau ca in situatia de fapt risca puscaria....Sa caute o relatie cu o domnisoara care a implinit cel putin varsta majoratului.
andymaurul, utilizator
Ei hai... ce fel de sfat este acesta?

Probabil ca ar trebui sa iti termini liceul ,dupa care o facultate (nu obligatoriu),iar dupa aceea iti poti pune problema casatoriei.Spune-i prietenului tau ca in situatia de fapt risca puscaria....Sa caute o relatie cu o domnisoara care a implinit cel putin varsta majoratului.
ultima data editat de andymaurul pe data de Joi, 2 Februarie 2012, 22:01

Care este temeiul legal pentru care prietenul fetei risca puscaria? Fata are 16 ani si jumatate iar baiatul are 23. Vor sa se casatoreasca. Asta e motiv de puscarie? :))
Daciana Ioana, stai linistita nici prietenul nici tu nu riscati nimic. Riscati doar sa fiti fericiti!
Presupun ca Daciana Ioana a venit aici pentru consultanta juridica nu pentru sfaturi "parintesti".
Nici unul dintre noi nu cunoastem cu adevarat realitatea problemelor fetei.
Nici unul nu avem dreptul sa judecam gravitatea faptelor si existenta lor, cum nici unul dintre noi nu avem dreptul sa condamnam o relatie de iubire.

Citez: " legea civila din Romania a stabilit varsta de 18 ani impliniti pentru barbat si de 16 ani impliniti pentru femeie (art. 4 alin. 1, Codul Familiei)"

Pentru tinerii care nu au implinit inca varsta de 16 ani se poate obtine o dispensa si acestia se pot casatori.
Mai multe detalii aici [ link extern ]

anitsirc, utilizator
anitsirc a scris:

Ei hai... ce fel de sfat este acesta?

Probabil ca ar trebui sa iti termini liceul ,dupa care o facultate (nu obligatoriu),iar dupa aceea iti poti pune problema casatoriei.Spune-i prietenului tau ca in situatia de fapt risca puscaria....Sa caute o relatie cu o domnisoara care a implinit cel putin varsta majoratului.
ultima data editat de andymaurul pe data de Joi, 2 Februarie 2012, 22:01

Care este temeiul legal pentru care prietenul fetei risca puscaria? Fata are 16 ani si jumatate iar baiatul are 23. Vor sa se casatoreasca. Asta e motiv de puscarie? :))
Daciana Ioana, stai linistita nici prietenul nici tu nu riscati nimic. Riscati doar sa fiti fericiti!
Presupun ca Daciana Ioana a venit aici pentru consultanta juridica nu pentru sfaturi "parintesti".
Nici unul dintre noi nu cunoastem cu adevarat realitatea problemelor fetei.
Nici unul nu avem dreptul sa judecam gravitatea faptelor si existenta lor, cum nici unul dintre noi nu avem dreptul sa condamnam o relatie de iubire.

Citez: " legea civila din Romania a stabilit varsta de 18 ani impliniti pentru barbat si de 16 ani impliniti pentru femeie (art. 4 alin. 1, Codul Familiei)"

Pentru tinerii care nu au implinit inca varsta de 16 ani se poate obtine o dispensa si acestia se pot casatori.
Mai multe detalii aici [ link extern ]

Prietene,Codul Familei nu mai este in vigoare.Dar,daca nu stii carte,observa te rog art .198 c.p. alin.3 teza finala.Pentru cultura ta,inainte de a da sfaturi neavenite.

ART. 198
Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15 - 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.
andymaurul, utilizator
Domnule consilier juridic, de unde stiti dumenavoastra ca prietenul Dacianei Ioana a savarsit cu ea vreo fapta de natura sexuala ?
Presupuneti? Va imaginati?
Credeti ca un baiat si o fata nu pot fi prieteni si nu se pot casatori fara a savarsi inainte acte sexuale?

Mai bine ati spune ce risca persoanele care o abuzeaza fizic si verbal, caci despre asta este vorba.

Prietene,Codul Familei nu mai este in vigoare.
Potrivit art.221 c.p. prietenul este tocmai bun de puscarie,pentru ca:

Art. 221. - (1) Actele cu caracter obscene săvârşite asupra unui minor sau în prezenţa unui minor se pedepsesc cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.
(2) Când actele prevăzute la alin. (1) se săvârşesc asupra unui membru de familie, pedeapsa este închisoarea strictă de la 2 la 7 ani.
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi (2) au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei închisorii se majorează cu 2 ani.
(4) Ademenirea unei persoane în vederea săvârşirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelaşi sex se pedepseşte cu închisoare strictă de la un an la 5 ani.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for... >

anitsirc, utilizator
Buna seara,

Va rog sa va calmati. Si va rog sa nu mai folositi apelativul "prietene" intr-o conversatie publica. Pare un soi de paternalism care n-are loc in acest forum.

Numai bine.