Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general transfer marfa intre gestiuni
Discuție deschisă în Contabilitate în general

transfer marfa intre gestiuni

buna ziua, Am un punct de luscru unde se achizitioneaza marfa apoi pleaca cu aviz de expeditie catre alte trei puncte de lucru (marfa se tine doar cantitativ valoric) care sunt notele contabile necesare transferarii???Am la mana aviz de insotire a marfii cu suma cu tot cu TVA si adaos suma finala
Documente : avizul de expeditie intocmit de gestionarul de la care pleaca marfa si NIR-ul intocmit (pe baza avizului) de gestionarul la care ajunge marfa
Gestiunile trebuie reprezentate in evidenta contabila prin analitice ale conturilor 371,378,4428. Prin urmare, daca marfa pleaca de la gestiunea 1 catre gestiunea 2 , nota contabila va fi :
371.2=371.1
378.1=378.2
4428.1=4428.2