Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita_ cont indemnizatie crestere copil ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita_ cont indemnizatie crestere copil blocat

Buna ziua,
va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.
Am vorbit despre un credit de nevoi personale neachitat si in post-ul anterior.
Ieri am primit o hartie de executare silita, prin care trebuia sa platesc toata valoarea restanta + alte chelt intr-o singura zi.
Mi-a mentionat cineva de pe forum ca nu-mi pot bloca banii din cont pe care ii primesc pentru indemnizatia de crestere copil.
Astazi am constat ca asta s-a intamplat , contul este blocat pentru debit restant sau ceva de genu.
Ce pot face pentru a mi se debloca contul, din moment ce asta este singura mea sursa de venit.
Astept un raspuns, va multumesc.
Avem art.409(7) Cod Pr civ: Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.
Art. 410(1) Este nula orice urmarire sau cesiune facuta cu incalcarea dispozitiilor prezentei sectiuni.
Puteti face contestatie la executare.
Art. 399
(1) Impotriva executarii silite, precum si impotriva oricarui act de executare se poate face contestatie de catre cei interesati sau vatamati prin executare. De asemenea, daca nu s-a utilizat procedura prevazuta de Art. 281^1, se poate face contestatie si in cazul in care sunt necesare lamuriri cu privire la intelesul, intinderea sau aplicarea titlului executoriu, precum si in cazul in care organul de executare refuza sa inceapa executarea silita ori sa indeplineasca un act de executare in conditiile prevazute de lege.
(2) Nerespectarea dispozitiilor privitoare la executarea silita insasi sau la efectuarea oricarui act de executare atrage sanctiunea anularii actului nelegal.

Si atunci ce ar trebui sa fac, sa ma duc la banca sa incerc sa lamuresc situatia sa-mi deblocheze contul? sau sa astept pana luni sa fac contestatie la executare