Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exercitarea autoritatii in comun/plan ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exercitarea autoritatii in comun/plan parental/hotarare judecatoreasca

Dupa vreo 6 luni de chin, azi razboiul meu a luat sfarsit. Consider ca puteam sa nu ajungem parti intr-o lupta de orgolii, daca tatal copilului ar fi fost suficient de matur si ar fi pus in prim plan interesul superior al copilului nostru. Am invatat multe in acest rastimp si pentru asta vreau sa va multumesc voua, celor care m-ati sustinut, mi-ati adus argumente profesionale sau din experienta proprie sau m-ati contrazis. Nu stiu daca am evoluat, insa stiu cu siguranta, ca fetita mea va fi crescuta in continuare intr-un oarecare echilibru, pe care cu tarie sustin, ca doar eu i l-am creat.

Hotararea mea judecatoreasca publicata astazi suna cam asa:

Solutie: Admite acţiunea modificată. În baza art. 397 din Codul Civil , autoritatea părinteasca revine ambilor părinţi astfel: Domiciliul minorei este la mamă, în Bucureşti. Mama nu poate schimba domiciliul minorei în altă localitate sau în străinătate decât cu acordul scris al tatalui . Programul de legături personale ale tatalui : în a doua şi a patra săptămână din lună , sâmbăta între orele 10,00-18,00 , pe data de 13 septembrie a fiecărui an, între orele 10,00-18,00, pe data de 07 ianuarie în anii pari şi pe data de 08 ianuarie în anii impari între orele 10,00 -18,00, pe 24 decembrie în anii pari şi pe 25 decembrie în anii impari, între orele 10,00-20,00, în prima zi de Paşte în anii impari şi în a doua zi de Paşti în anii pari, între orele 10,00-20,00, cu luarea minorei din domiciliul mamei şi fără prezenţa acesteia. Începând cu data de 01 decembrie 2012, pârâta va permite reclamantului să aibă legături personale cu minora şi o săptămână în vacanţa de iarnă şi o săptămână în vacanţa de vară, cu luarea minorei din domiciliul mamei şi fără prezenţa acesteia. Programul de vizită poate fi extins doar cu acordul părţilor şi după consultarea minorei. Sistează efectele sentinţei civile nr. .... pronunţată de Judecătoria .... Bucureşti în dosarul nr. ..... cu privire la programul de vizită. Reclamantul poate vizita minora la grădiniţă şi şcoală în cadrul programului stabilit de instituţia de învăţământ şi poate participa la şedinţele cu părinţii ori alte acţiuni ale instituţiilor de învăţământ. În perioada programului stabilit prin prezenta acţiune tata poate părăsi ţara cu minora fără acordul mamei iar în perioada în care tata nu are stabilit program de vizită mama poate părăsi ţara cu minora fără acordul tatalui. Pentru alte perioade, este necesar acordul mamei sau al tatălui, după caz . În cazul în care copilul suferă de o boala, mama este obligata să il anunţe pe tată in 24 ore din momentul in care a aflat iar eventualele cheltuieli materiale sunt suportate in cote egale. Regulile cu privire la educarea copiilor -regulile să fie aceleaşi în ambele case, privind creşterea şi educarea minorei în domeniile importante din viaţa ei. Problemele importante în legătură cu minora asupra cărora părinţii decid împreună sunt: activităţile şi performanţele şcolare, activităţi extraşcolare (excursii, tabere, cursuri, competiţii),starea de sănătate si grupul de prieteni. Deciziile cu privire la religia minorului şi frecvenţa participărilor la serviciul religios se iau de ambii părinţi. Deciziile în legătură cu problemele curente ce vor fi luate separat : rutina zilnică, efectuarea temelor, alimentaţie, cumpărături (îmbrăcăminte, încălţăminte) Rezolvarea disputelor atunci când părinţii trebuie să ia decizii împreună – mediator. Suportarea cheltuielilor privind pensia alimentară - tata va contribui la întreţinerea minorei lunar cu 1/6 din veniturile sale nete, începând cu data pronuntarii hotararii şi până la majoratul minorei. Sistează efectele sentinţei civile nr. ... pronunţată de Judecătoria ... Bucureşti în dosarul .... cu privire la stabilirea obligaţiei de întreţinere datorată de tată minorei. Schimbul de informaţii cu privire la copii – telefonic. Îngrijirea copilului în lipsa părinţilor – bunica maternă. Ocazii şi evenimente speciale – participarea ambilor părinţi. Activităţi extraşcolare – se ocupă mama. Transportarea minorei între cele două case – se ocupă tata. Menţinerea contactului cu minora când aceasta este cu celălalt părinte – zilnic prin telefon. Menţinerea legăturilor cu membrii familiei extinse- fara restrictii pentru fiecare parinte atunci cand copilul se afla in grija sa, dar cu acordul minorei. Ia act ca nu s-au solicitat cheltuieli de judecata. Cu drept de apel in 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedintă publică, azi 11.04.2012

Va multumesc inca o data tuturor celor care m-au ascultat!
Suna bine hotararea.
Confirma si dreptul mamei la iesirea din tara cu minorul fara acordul tatalui.
Acest aspect imi place deoarece confirma ceea ce am tot sustinut.

Judecatoria sectorului 2 a pronuntat aceasta hotarare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
si totusi de ce acest program de vizita atat de minimalizat...sa-ti vezi copilul o data la doua saptamani si atunci doar pt cateva ore este extrem de nedrept...se vede clar ca atitudinea discriminatorie inca persista in instante.
Atat a cerut tatal. Nu s-a facut nicio discrimare. Judecatoarea care a judecat dosarul nostru ar fi cu succes promovata in functie de rang inalt in asociatia T.A.T.A., asa ca nu va faceti griji in privinta acestui program de vizitare. Desi aparent, au ambii parinti aceleasi drepturi prin noul cod civil, in realitate lucrurile stau mult diferit. Unii si le doresc doar pe hartie.

@Dl avocat, da!
Milady09, utilizator
Mie nu mi se pare asa convenabila hotararea.
Dar este doar parerea mea.
@Martonze, am plecat de la sanse minime ca lucrurile sa fie intelese corect de catre o autoritate judecatoreasca care nu judeca in interesul superior al minorului, asa cum il percepi tu ca parinte, ci asa cum il percepe legea. In fapt, nu se schimba mai nimic din normalitatea pe care o traiesc de 3 ani de la divort. Copila nu pleaca cu el fara mine, el accepta acest refuz, iar intalnirile lor au loc ca si pana acum cu mine. Iar acest plan parental de care s-a tinut in mare parte cont in aceasta hotarare, a fost conceput de mine, in asa fel, incat pe hartie sa para ca suna bine, insa in fapt, sa nu fiu nevoita sa cer acordul de ma muta la 2 strazi de unde am acum domiciliul ...cu iubitul viitor, eventual. Sau sa plec in concediu si sa fiu nevoita sa cer voie. In rest, lucrurile sunt ca si pana acum.

Ceea ce a vrut s-a intors cumva impotriva lui, intrucat a capatat niste responsabilitati pe care nu cred ca le vroia, vezi comunicarea prin telefon, NU e-mail ... de exemplu. In fine, amanuntele sunt multe in favoarea copilului ... zic eu. Si daca vom continua atat el, cat si eu, sa ne comportam civilizat ca in ultimele 3-4 saptamani, copilul va avea de castigat cu siguranta!