Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire din CCC, stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire din CCC, stimulent de insertie

Buna ziua. Copilul meu implineste 1 an pe 31 octombrie 2012. Am optat pt CCC pt 1 an. Cu cat timp inainte ar treb sa-mi reiau activitatea pt a beneficia de stimulentul de 5oo de lei?
Multumesc
Legea nu prevede un anumit termen in care trebuie sa reveniti la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie .. OUG nr.111/2010 prevede:
Art. 7
(1) Persoanele care în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru
creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) obţin venituri
supuse impozitului prevăzute la art. 3, înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un
an,
au dreptul la un stimulent de inserţie în cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada
rămasă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.
Puteti sa reluati activitatea chiar si cu o zi inainte de a implini copilul 1 an.