Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... codul CAEN860 este activitate unica?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

codul CAEN860 este activitate unica?

Buna ziua
Detin un magazin de optica (executare de ochelari)cod CAEN 4778 sub forma de organizare SRL,societatea este platitoare de TVA,doresc sa deschid si cabinet optometrie(CAEN 8690)-am acest cod trecut in statutul soc.la capitolul obiectelor de activitate ,va rog sa-mi spuneti daca:
1.pot sa am activitate cu CAEN 8690 pe aceasi societate?
2.daca da,aceasta activitate este scutita de TVA?si partea de comert ramane platitor TVA
3.trebuie sa anunt activitatea 8690 ?este secundare cu un aport de cca.30% din incasari?
4.se inregistreaza pe bonul fiscal pe un singur aparat de casa de marcat,sau trebuie casa separata?

Va multumesc
1. Codul CAEN 8690 nu se regaseste printre activitatile pentru care legiuitorul impune conditia obiectului unic.
2. Cu TVA.
3. Trebuie sa activati codul, in sensul ca este nevoie sa solicitati emiterea certificatului constatator pt. aceasta activitate, in urma depunerii declaratiei pe propria raspundere cum ca indepliniti conditiile necesare si suficiente pentru desfasurarea acestei activitati.
4. Nu este necesar sa achizitionati in paralel alta casa de marcat fiscala.