Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nasterea celui de al doilea copil in timpul CCC1
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nasterea celui de al doilea copil in timpul CCC1

Buna ziua,

am o situatie un pic mai complicata cu care va rog sa ma ajutati.
Am nascut primul copil in octombrie 2010 iar pe cel de al doilea ar trebui sa il nasc in cateva saptamani de acum incolo deci iunie 2012.
Cei de la serviciu au angajat in locul meu pe cineva pe perioada determinata situatie care nu e foarte convenabila pentru ei. As dori sa le 'eliberez" postul pe perioada celui de al doilea concediu de crestere a copilului de care voi beneficia pana in iunie 2014, in schimbul unor salarii compensatorii.
Cum ar trebui sa procedez astfel incat sa nu imi afecteze CCC2 si ce acte ar trebui sa depun in situatia asta?
Va multumesc!
1. Deoarece al doilea copil se va naste in timp ce sunteti in CCC1 veti proceda astfel:
- Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii CIM pana ce al doilea copil va implini 2 ani (anexati o coipie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Angajatorul va emite o decizie in acest sens.

2. Va duceti la Primarie (unde ati depus actele pentru CCC1), cu decizia de prelungire a suspendarii CIM, si completati o cerere de prelungire a CCC1 prin intrarea in CCC2.

3. - Dupa ce ati facut toate acestea, daca asa v-ati inteles cu angajatorul, puteti face o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii).
- Indemnizatia pentru CCC o veti primi in continuare chiar daca ati incetat CIM.
Dar veniturile obtinute ca salarii compensatorii nu imi suspenda CCC?
1. Salariile compensatorii acordate de angajator in baza CIM aplicabil sau a Regulamentului intern al unitatii nu sunt venituri de natura profesionala, acordate in schimbul unei prestatii deci nu vor afecta primirea indemnizatiei pentru CCC.

2. Ar fi bine sa mai intrebati si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.