Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se obtine un certificat de grefa?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se obtine un certificat de grefa?

Cum se poate obtine un certificat de grefa , si care este baza legala pentru a obtine acest certificat de grefa
Mergeti la instanta unde ati depus cererea de chemare in judecata. Trebuie sa completati o cerere indicand dosarul si motivul pentru care solicitati certificatul de grefa.
Mai aveti de achitat o taxa de timbru judiciar de 1 leu si parca timbre judiciare de 0,30 lei.
Depuneti o cerere la registratura instantei.
Certificatul de grefa se solicita :
-fie pentru a face dovada ( unde va trebuie ) ca pe rolul instantei x se afla dosarul cu nr. x , avand obiectul x ,intre partile x cu termen de judecata in data x,
-fie ca in dosarul x s-a pronuntat sentinta sau decizia x ,dupa caz.
In a doua varianta, certificatul de solutie se elibereaza numai daca hotararea pronuntata nu este inca redactata.
Se formuleaza cerere adresata presedintelui instantei si se solicita eliberarea unui certificat de grefa in functie de situatia in care va aflati.
Se anexeaza: taxa de timbru de 1.00 lei si un timbru jud. de 0,15 lei.
Va multumesc mult pentru amabilitatea si competenta Dvs. ,
Cu deosebita stima si respect