Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu avand ca obiect taxa de poluare: am solicitat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu avand ca obiect taxa de poluare: am solicitat judecarea in lipsa si mi s-a comunicat intampinarea

Am introdus in instanta o actiune pentru recuperarea taxei de poluare si am cerut judecarea in lipsa . A fost primul termen (care s-a judecat in lipsa mea) si acum mi s-a comunicat intampinarea depusa de ANAF. Ce trebuie sa fac in continuare ? Sa astept urmatorul termen ?
1. Daca stiti numarul dosarului de instanta, intrati pe portalul instantelor de judecata, pentru a afla urmatorul termen de judecata;
2. Cititi intampinarea ANAF si formulati Raspuns la intampinare pe care sa il depuneti la dosarul cauzei, inaintea urmatorului termen de judecata
este obligatoriu acest raspuns la intampinare ? Nu mai bine depun concluzii scrise dupa inchiderea dezbaterilor ?
ContSters184698, utilizator
Depinde. Daca v-ati aflat la primul termen de judecata si partea adversa, in virtutea dreptului la aparare a depus intampinare, dumneavoastra - cel care a investit instanta, aveti obligatia de a depune raspunsul la intampinare. In cazul in care nu doriti sa faceti acest lucru, nu il faceti.
Nu exista, reglementata legal, obligatia de a depune raspuns la intampinare. Daca ati solicitat judecarea cauzei in lipsa si nu doriti sa propuneti probe, nu trebuie sa faceti altceva decat sa asteptati urmatorul termen sau chiar solutionarea cauzei.
Intampinarea este un act procesual normal, prevazut de lege. Este, propriu-zis, raspunsul lor la actiunea dumneavoastra. Nu trebuie sa depuneti nimic dumneavoastra. In continuare veti mai primi acasa citatiile pentru termenele urmatoare.