Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendare

am un dosar din 2004 la fond am luat 2 ani exec. 2009 ,apel 2 ani exec. 2011 , am facut recurs , primul termen 0ct. 2012 , am inteles de la arhiva la curte si prin site ca parketu nu a facut recurs , am sperat ca poate obtin in cazul asta suspendare mai ales sint primar si procurorul a cerut un art. care taie pedapsa la jumatate ,pentru ca l-am ajutat ,si am fost sincer ,este vorba de evaziune ,intrebari
1. la lista la inalta curte sintem trecuti ca apelant nu recurent , si parketu tot e trecut ca apelant si inca un inculpat care sigur nu a facut recurs tot e trecut ca apelant ,o fi lista vechi care a fost la curte de apel pe mine ma intersaze parketu pentru ca fata de la arhiva a zis nu a facut recurs si nici nu mai are cum sa declare find a trecut cele 10 zile ba mai mult era dupa 3 luni de la decizia ???

2. de ce la 2 instanta nu im da suspendare oare pentru ca sint strain eu am toate conditii de luat suspendare ?

3. ce sansa am sa obtin suspendare acum la recurs in caz care parketu nu a facut recurs ?
suspendarea executarii este O VOCATIE a inculpatului si nu o obligatie a instantei de a dispune masura. in concluzie, sansele dvs la recurs de a obtine suspendarea sunt minime, mai ales ca instanta de recurs nu va rejudeca fondul ci se va limita la verificarea motivelor de recurs astfel cum ele sunt mentionate in CPP
eu nu inteleg daca condamnare este sub 3 ani sint primar am ajutat procurul si am fost sincer ,ce motiv are sa nu im suspende pedeapsa ,adica depinde daca are chef sau nu judacatorul ? si dece la recurs nu merge schimbare felul de a executa pedeapsa atunci dece oamni fac recurs ? si eu nu am zis nimic de 2 ani condamnare tot ce vreau sa fie cu suspendare caci am doi copii 6 si 4 ani
exact asta este acordarea suspendarii - o chestiune lasata strict la cheful judecatorului. el este singurul care considera daca aceasta modalitate de executare se impune sau nu. In fapt, sunt convins ca existenta calitatii de primar nu a fost in favoarea dvs, ci dimpotriva.

desi va inteleg in privinta ingrijorarii referitoare la copii ar fi trebuit sa va ginditi la asta inainte de a savirsi faptele respective.

recusul se face stric pe motive procedurale prevazute de art 385/9 CPP si nu se face o noua rejudecare a fondului. este adevarat ca depinde si de avocatul dvs cit de abil este in a pune in discutie acest aspect incercind sa se si incadreze in dispozitiile CPP.
adica daca eram cu antecente penala era mai bine ? nu cred

copii daca cititi bine sint nascuti dupa necazul meu , si daca inalta curte nu poate sa schimbe de la executare la susp. atunci ce poate sa faca si ce rost are ?
exista suspendare acordata si celor cu antecedente penale, depinde de fiecare caz in parte.
ce rost are sa faceti recurs? asta dvs si avocatul dvs o stiti dar in principiu se face recurs ptr a amina momentul executarii pedepsei si a juca ultima carte, indiferent cit de slaba este.