Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare obligatorie a locuintei!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare obligatorie a locuintei!

bine v-am regasit! In 2011 am discutat in acest forum despre asigurarea obligatorie a locuintei , parerile fiind impartite privin amenzile si data de la care ar putea fi aplicate pentru neeincheierea acestei asigurari . Personal nu am incheiat aceasta asigurare in ideea ca locuind la bloc consider aceasta asigurare pur si simplu un furt ! Acum in iulie 2012 incep sa ma gandesc serios la amenda pe care o poate aplica primaria din orasul meu! Intrebarea mea este . daca au mai aparut ceva noutati cu privire la acest subiect si daca eu fac asigurare de la 01.august 2012 de la ce data curge . si pe ce perioada? In speranta de mai bine va urez la toti o vara racoroasa! Multumesc!
Nu mai gasesc topicul anterior, dar consider ilegala obligativitatea asigurarii locuintelor, pentru ca nu este legal sa fii obligat la a beneficia de un serviciu pe care nu l-ai solicitat si de care nu ai nevoie. In plus, in Constitutie (A139) spune ca statul ne poate opri obligatoriu taxe si impozite. Asigurarea nu face parte din cele doua categorii.

Ne-au amenintat in 2011 cu amezni si alte cele. Cine a primit pana acum amenda ?

Este legal pentru ca este lege.Ca si abonamentul radio-tv.Dar in mod sigur este ABUZIVA legea respectiva.Chiar si cea a abonamentului radio-tv.Numai anumiti indivizi/societati acumuleaza banii platiti de noi toti sub amenintare.Cand cineva te ameninta sa-i dai banii se cheama TALHARIE.Asta face Romania cu cetatenii ei...Si noi suntem de acord (sau nu ne opunem)!
Putem face ceva impotriva acestor 2 legi?Sunt pentru neplata lor.
alldraku, utilizator