Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesarea pt iesirea din indiviziune si unde trebuie depusa cererea. Precizez ca proprietarii sunt de comun acord privind partea fiecaruia ce-i va reveni in urma iesirii din indiviziune.

Multumesc!
Daca partile au ajuns la un consens, puteti merge la notar.
Mai exista si varianta instantei + mediator, pentru a putea recupera integral taxa de timbru achitata. Din acest punct de vedere costurile sunt mai mici in cea de a doua varianta
Din acest punct de vedere costurile sunt mai mici in cea de a doua varianta

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for... >

Am si eu o situatie oarecum similara. Nu stiam ca exista si optiunea aceasta . Ce presupune varianta instantei + mediator?
Deoarece toţi succesorii sunt de acord , se face la notariat partaj voluntar. Costurile sunt diferite, deoarece fiecare notariat practică tariful pe care îl doreşte dar acesta se calculează după valoarea moştenirii.
În instanţă durează infinit mai mult, şi în plus trebuie iniţial să vă adresaţi tot unui notar pentru verificarea în Registrul notarial de succesiuni , dacă a mai fost sau nu deschisă vreo succesiune. Se merge, în caz de înţelegere, ca la d-voastră, pe procedura necontencioasă, deci la notariat. Ca acte- , cerere, acte stare civilă a moştenitorilor, certificat de deces al defunctului, . etc-vă va spune notarul. În plus fiecare va da o declaraţie autentificată prin care arată că este de acord cu opţiunea succesorală.
Nu în ultimul rând este obligatoriu să prezenta'i acte care să ateste averea defunctului, pentru stabilirea masei succesorale.
@ birou de mediere: Cum se recupereaza taxa achitata? Pe ce baza legala? Adica, daca am obtinut sentinta la instanta ma duc la mediator cu aceeasi problema?

La judecatorie au zis ca s- au schimbat reglementarile si nu se mai poate recupera taxa de timbru ( in discutie este un partaj succesoral - la 14 ani de la decesul parintelui- la care s- a facut tranzactie la al 3- lea termen. Au fost 3 termene ptr ca au fost discutii ref la taxa de timbru, cu cerere de ajutor judiciar. )
Cand m-am referit la instanta +mediere, am avut in vedere urmatoarele:

Conform.art. 63 din Legea 192/2006, daca partile ajung la intelegere prin mediere si pun capat astfel procesului judiciar, pot cere instantei sa le restituie taxa de timbru. Aceasta dispozitie este prevazuta numai pentru procesele deja aflate pe rolul instantei de judecata.

Legea prevede ca in orice moment al procesului, partile pot recurge la mediere, iar daca prezinta instantei un Acord de Mediere al carui obiect vizeaza drepturi de care ei pot dispune (partaj in cazul dvs.), la cererea lor, vor beneficia de restituirea integrala a taxei de timbru.