Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... FISA PROTECTIA MUNCII
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

FISA PROTECTIA MUNCII

Cat trebuie pastrate aceste documente, pentru ca am o groaza de cutii de arhivare cu copii dupa instruire, protectia muncii, diferite tabeluri cu angajatii care au fost instruiti? suntem firma de constructii si avem si multi angajati, care tot vin si pleaca

nu mai am loc pentru aceste documente si sincera sa fiu tare as vrea sa le arunc.
Pai raspunsul il gasiti in prevederile art. 81 alin. (5) din Norme Metodologice de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
ART. 81
(5) Fişa de instruire individuala se pastreaza in intreprindere/unitate, de la angajare pana la data incetarii raporturilor de munca.
Ca de obicei, unii cand fac legi gandesc cu orice, numai cu capul nu. Ei nu au luat in considerare, cand au scris articolul ala, ca o fisa se umple si apoi e inlocuita cu alta. Fisa activa trebuie sa existe atat timp cat o persoana e angajata. Dar daca exista fise pasive (fie scoase din uz, fie completate si inlocuite) pentru ce sa le mai tii? Da, stiu, ca sa avem ce tine sa adune praf...