Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acordul tatalui pt a emigra in Canada
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acordul tatalui pt a emigra in Canada

Buna ziua,
Sunt in proces de emigare in Canada,si la ambasada imi cer acordul tatalui biologic(pe care nu il pot obtine)
In urma unei relatii de concubinaj de 9 ani,am nascut un copil(are 8 ani),a carui custodie definitiva si irevocabila o am.
Anul trecut m-am casatorit,sotul este cetatean canadian,si am aplicat pt emigrare in Canada. Dosarul nostru este complet,dar ei imi cer si consimtamantul tatalui biologic,iar in cazul in care acesta nu semneaza,o decizie eliberata de Tribunal. Mi s-a spus de catre avocat ca nici un tribunal nu elibereaza asemenea act,iar eu,intre timp,am obtinut o scrisoare de la Politia de Frontiera unde se stipuleaza ca sunt libera sa scot copilul din tara fara a fi necesara aprobarea tatalui.
Intre timp,tatal biologic mi-a deschis un proces in care cere transformarea custodiei unice in custodie comuna,precum si ca Instanta sa ma oblige sa locuiesc cu copilul la adresa la care locuim in prezent.
Toate astea nu le face din dragoste pt copil,el fiind casatorit si vazandu-si copilul de doar 2 ori in ultimii 2 ani,nu il suna,si are un comportament toatal indiferent fata de el,dar in urma discutiei pe care am purtat-o,explicandu-i ca dorim sa plecam,m-a dat in judecata si a inceput sa trimita si pensia alimentara...
Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce as putea sa fac sau cum pot obtine o hotarare in Instanta.
Va multumesc,
Raluca K
Este necesar sa dovediti ca tatal este de rea-credinta in cadrul procesului.
Daca nu si-a exercitat dreptul la vizita aveti sanse sa va fie admisa actiunea.
In trecut existau instante care respingeau ca inadmisibile astfel de actiuni in justitie.
Considerati ca,dovedind ca el nu vine sa-si vada copilul,Instanta ii va respinge cererea de transformare a custodiei unice pe care o detin in custodie comuna? Ce fel de proces ar trebui sa deschid eu pt a obtine in Instanta un fel de hotarare care sa inlociasca acordul scris al tatalui ca este de acord cu emigrarea? Va multumesc
Inteleg ca aveti o hotarare de incredintare a minorului.
Pentru Canada se cere ACORDUL TATALUI.
Sfatul meu ar fi sa va informati la ambasada ca sa stiti daca accepta o hotarare judecatoreasca care sa ii suplineasca acordul.

In cazul dvs. nu conteaza ce hotarare aveti daca vreti sa va stabiliti in Canada.
Da,am hotararea de incredintare definitiva si irevocabila,obtinuta in data de 14.02.2011(inainte de schimbarea Codului Civil). Acum tatal copilului incearca schimbare custodiei unice in custodie comuna. Deci ar trebui sa deschid si eu un proces in Instanta,in vederea obtinerii unei hotarari judecatoresti care sa ii suplineasca acordul.... Sunt sanse ca Instanta sa-mi respinga cererea,tinand cont ca tatal biologic isi viziteaza copilul o data pe an?
Ar fi bine sa deschideti procesul separat.
Ii poate fi respectat dreptul daca il viziteaza doar o data pe an.

Tatal va obtine oricum custodia comuna in procesul lui.