Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Poti sa scapi de impozitul pe masina?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Poti sa scapi de impozitul pe masina?

Buna seara, as avea o intrebare in legatura cu impozitul auto; Dupa cum stiti s-a modificat in urma cu vre-o 2 ani cu 140% pt motoarele >2500 cmc. Faza e ca masina mea nu o folosesc (e straicata nu mai pleaca de pe loc sta in fata blocului). Imi zicea un prieten ca pot sa scap de impozit daca dau o declaratie la primarie cum ca nu mai folosesc masina din motiv ca e stricata si ca urmeaza sa o dau (in viitor) la remat. E posibil asa ceva? Nu de alta nu e o suma foarte mare dar nu as mai da vreo 1000 ron degeaba.
Impozitul platiti pe proprietate, nu pe folosinta, nu conteaza ca va deplasati cu masina sau nu, ca e functionala sau nu.
Veti plati impozit cat va fi in proprietatea dvs, vindeti-o/ casati-o si nu veti mai plati impozit.