Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

Buna ziua,
Am un card pe care primeam lunar indemnizatia copilului ; in momentul in care mi s-au virat ultimii banii, cand copilul a facut 2 ani, eu mai avand o rezerva pe card , mi s-a facut poprire pe card datorita unui credit mai vechi la alta banca ;Am fost la banca, am facut cerere spunand ca a fost un cont exclusiv pentru copil( eu stiind ca este lege in acest sens si nu au vioe sa faca oprire) dar nu s-a rezolvat nimic mi s-a spus ca am iesit de sub tutela statului ....
Ma gandeam la o nisa si vroiam sa va intreb daca gandesc corect sau daca se poate:eu acum primesc ptr copil alocatia de 42 lei , dupa varsta de 2 ani, prin posta;Daca as face cerere la AN.P.S sa mi se vireze banii in cont , in acel cont blocat, sunt obligati cei de la banca sa-mi deblocheze contul?...multumesc mult...
Daca vi s-au retinut si bani care reprezentau alocatie, si mai sunteti in termen, puteti face contestatie si, daca castigati, puteti cere intoarcerea executarii pentru acele sume si restituirea lor.

Daca nu vi s-au oprit si sume ce reprezentau alocatie (ziceti ca mai aveati ceva rezerve in cont) sau nu mai sunteti in termenul de contestatie, nu puteti solicita deblocarea contului decat dupa plata debitului, deblocarea avand loc prin ridicarea popririi.

Mie personal chiar nu mi se pare o idee buna sa solicitati trimiterea banilor de alocatie in cont, acest demers putand obliga banca cel mult la restituirea sumelor blocate incorect, dar nu la ridicarea popririi.
Rezervele din cont provin tot din indemnizatia primita timp de 2 ani, eu neretragand intotdeauna toata suma pe care mi-o vira statul , cardul fiind unul exclusiv pentru indemnizatie si alocatie , nu mi s-au virat alti bani din alte venituri niciodata; pot demonstra asta printr-un extras de cont de la banca.Ce inseamna sa fiu in termen?adica daca mai primesc indemnizatie.......nu, nu mai primesc, baiatul a facut 2 ani in octombrie, acum primesc doar alocatia de 42 de lei....si de aceea ziceam ca daca demonstrez ca primesc in continuare bani pe card , alocatie copil, si ceilalati bani ramasi pe card sunt numai din indemnizatie(o sa solicit un extras de cont), poate vor debloca contul....
va rog o parere la cele scrise mai sus...multumesc!!
Parere mea e asa... Degeaba demonstrati ca banii de alocatie va vin in acel cont, nu sunteti obligata sa aveti fix acel cont pentru indemnizatie, deci nu vad de ce ar fi banca obligata sa deblocheze contul.

Termenul de care vorbeam, adica termenul de introducere a unei contestatii la executare pe care daca o castigati puteti sa va cereti banii inapoi, e de 15 zile de cand ati aflat de executare, adica 15 zile de cand ati aflat de blocarea contului. Dupa aceste 15 zile pierdeti dreptul de a face contestatie.

Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa va luati banii de alocatie direct in mana, fara a apela la conturi bancare.

Succes!
multumesc..