Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Despre constituire asociatie - cateva detalii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Despre constituire asociatie - cateva detalii

Alaturi de actiunea depusa la Judecatorie in vederea inregistrarii unei asociatii in Registrul Asociatiiolor si fundatiilor, mai este necesara depunerea cazierelor membrilor fondatori?
Actiune se formuleaza de catre si in numele persoanei fizica, presedintelui asociatiei?
Care este taxa de timbru si timbrul judiciar pentru acest tip de actiune?
Este corect ca organele Consiliului director al Asociatiei sa fie in numar de trei : presedinte, vicepresedinte si director general? Sunt 3 membrii fondatori si doresc toti 3 sa aiba functii de conducere in Asociatie.
1. Cererea de inscriere va fi insotita de urmatoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociatiei;
c) acte doveditoare ale sediului si patrimoniului initial;
d) dovada disponibilitatii denumirii eliberata de Ministerul Justitiei sau, dupa caz, refuzul motivat al eliberarii acesteia.

2. Oricare dintre membrii asociati, pe baza imputernicirii date in conditiile legii, poate formula o cerere de inscriere a asociatiei in Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul.
In speta, daca presedintele asociatiei a primit aceasta delegare atunci cerere de inscriere o va formula acesta.

3. Art. 4 din Legea nr.146/1997:
Cererile pentru acordarea personalităţii juridice, pentru autorizarea funcţionării şi pentru înregistrarea unor persoane juridice se taxează după cum urmează:
....
b)cereri pentru acordarea personalităţii juridice asociaţiilor fără scop lucrativ, fundaţiilor, uniunilor şi federaţiilor de persoane juridice fără scop lucrativ, precum şi pentru modificarea actelor constitutive ale acestora ---------------------- 19 lei.

Timbru judiciar = 0,3 lei.

Raspunsurile dumneavoastra sunt extrem de folositoare. Va multumesc!
Sunt inca nelamurita in legatura cu ultima intrebare:
Este corect ca organele Consiliului director al Asociatiei sa fie in numar de trei : presedinte, vicepresedinte si director general? Sunt 3 membrii fondatori si doresc toti 3 sa aiba functii de conducere in Asociatie.
Ma poate ajuta cineva, va rog?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

freeelis a scris:

1. Cererea de inscriere va fi insotita de urmatoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociatiei;
c) acte doveditoare ale sediului si patrimoniului initial;
d) dovada disponibilitatii denumirii eliberata de Ministerul Justitiei sau, dupa caz, refuzul motivat al eliberarii acesteia.

2. Oricare dintre membrii asociati, pe baza imputernicirii date in conditiile legii, poate formula o cerere de inscriere a asociatiei in Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala urmeaza sa-si aiba sediul.
In speta, daca presedintele asociatiei a primit aceasta delegare atunci cerere de inscriere o va formula acesta.

3. Art. 4 din Legea nr.146/1997:
Cererile pentru acordarea personalităţii juridice, pentru autorizarea funcţionării şi pentru înregistrarea unor persoane juridice se taxează după cum urmează:
....
b)cereri pentru acordarea personalităţii juridice asociaţiilor fără scop lucrativ, fundaţiilor, uniunilor şi federaţiilor de persoane juridice fără scop lucrativ, precum şi pentru modificarea actelor constitutive ale acestora ---------------------- 19 lei.

Timbru judiciar = 0,3 lei.

Este posibil ce doriti dumneavoastra. De fapt numarul membrilor consiliului director il stabiliti in statut. La fel si numarul de mandate pentru functiile alese din ong.
Pana la urma care este suma care trebuie sa alcatuiasca patrimoniul initial, pt ca in art.6 f) din oug 26/2000 zice ca :
f)patrimoniul initial al asociatiei; activul patrimonial, in valoare de cel putin dublul salariului minim brut pe economie, la data constituirii asociatiei, este alcatuit din aportul in natura si/sau in bani al asociatilor;
este 700 lei sau 1400 lei???
ART. 6 din og 26 din 2000 actualizata la adresa [ link extern ]
......
(2) Actul constitutiv cuprinde, sub sancţiunea nulităţii absolute:
f) patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie;